Πανελλήνια ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

06 Mar
0 comment

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως πανελλήνια ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού. Με την ευκαιρία αυτή οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές και οι μαθήτριες, αντάλλαξαν σήμερα προβληματισμούς, σκέψεις, ιδέες και σχεδίασαν θετικές συλλογικές δράσεις για την πρόληψη και αντιμετώπιση της βίας, με όποιες μορφές εκδηλώνεται στο σχολικό περιβάλλον.

Στη διάρκεια της πρωινής αναφοράς η εκπαιδευτικός κα Θεοχάρη Αθανασία αναφέρθηκε στο φαινόμενο του Σχολικού Εκφοβισμού ως επίδειξη δύναμης σκόπιμη και επαναλαμβανόμενη και στις μορφές που δύναται να πάρει η Βία (Σωματική, Συναισθηματική, Λεκτική, Ηλεκτρονική, Κοινωνικός Αποκλεισμός) και έδωσε το έναυσμα για την αντιμετώπιση του φαινομένου από όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας (μαθητές, εκπαιδευτικούς & γονείς) με τρόπο ειρηνικό μέσα από το διάλογο, το σεβασμό τους κανόνες συμπεριφοράς και την ισοτιμία στα δικαιώματα και στις υποχρεώσεις.

Στη συνέχεια και καθ’όλη τη διάρκεια της ημέρας, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές τους προέβησαν σε δράσεις (συζητήσεις, λογοτεχνικά κείμενα, ομαδική καλλιτεχνία, κ.α.) ως προς την υιοθέτηση ορθών πρακτικών και συμπεριφορών προς εξάλειψη του φαινομένου και υπέρ της φιλίας, του σεβασμού και της αρμονικής συμβίωσης στη σχολική κοινότητα και περιβάλλον…

Leave your thought