Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

27 Oct
0 comment

Με ιδιαίτερη συγκίνηση παρακολουθήσαμε σήμερα 27 Οκτωβρίου τη σχολική γιορτή που ετοίμασαν οι μαθητές της Δ΄τάξης του Σχολείου μας για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου του 1940.

Αρχικά, η δασκάλα της Στ΄ τάξης Κα Ασημίνα Ξουλεή, μίλησε σε παιδιά και γονείς που παρευρίσκονταν στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων, για τις δύσκολες στιγμές που πέρασε τότε η πατρίδα μας και τη σημασία της εθνικής επετείου σήμερα.

Τη σκυτάλη παρέδωσε στους μαθητές της Δ΄ τάξης οι οποίοι μας παρουσίασαν το υπέροχο, διαθεματικό χρονικό – θεατρικό “Ήτανε μια φορά ένας πόλεμος”.

Μέσα από αφηγήσεις, σκετσάκια, τραγούδια, ποιήματα και προβολές κατάφεραν να μας μεταδώσουν το κλίμα της δύσκολης αυτής περιόδου που βίωσε το Ελληνικό Έθνος και να αναδείξουν τη διαχρονική αξία και σημασία της Ειρήνης.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων : Κο Γ. Κοσμόπουλο (Δ1), Κα Μ. Διαμαντοπούλου (Δ2), Κα Μ. Παραρά (Μουσικό) και Κα Μ. Μπουρίκα (Εικαστικό).

Χρόνια Πολλά σε όλους!

Leave your thought