Ξεφυλλίζοντας τα μυστικά της Ανάγνωσης

08 Feb
0 comment

Ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων, σε συνεργασία με το Τμήμα Ένταξης και την Επιτροπή Διαχείρισης της Σχολικής Βιβλιοθήκης του 10ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμάτας, πραγματοποιούν την Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 18:00 έως 19:30, στην βιβλιοθήκη του σχολείου μας, την τέταρτη ενημερωτική συνάντηση, με θέμα:

“Ξεφυλλίζοντας τα μυστικά της ανάγνωσης”

Σκοπός μας είναι η ενημέρωση των γονέων για το πώς λειτουργούν οι μηχανισμοί της ανάγνωσης και της κατανόησης. Παράλληλα, με ποιο τρόπο οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί μπορούν να προωθούν και να ενισχύουν στόχους αναγνωστικής ικανότητας και ευχέρειας εντός και εκτός σχολικής τάξης. Με ποιο τρόπο θα μάθουμε τα παιδιά μας να αγαπούν τα βιβλία και ποια είναι τα κριτήρια με τα οποία επιλέγουμε βιβλία και αναγνωστικά κείμενα. Γιατί προτείνουμε το βιβλίο στην εποχή της τεχνολογίας και με ποια μέσα η ανάγνωση μπορεί να γίνει πιο ελκυστική. Όλα αυτά και ακόμη περισσότερα όταν όλοι μαζί θα ξεφυλλίζουμε τα μυστικά της ανάγνωσης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

18.00: ΕΝΑΡΞΗ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

18.05-18.10: ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

18.15- 18.30: «Ανάγνωση: Μια πολύπλοκη διαδικασία»

Μάλαμα Βασιλική, Διδάκτωρ Ειδικής Αγωγής &Ψυχολογίας Παν/μίου Αθηνών, Μsc, Φιλόλογος, Δασκάλα.

18.30-18.45: «Πως να απομακρύνεις ένα παιδί από το βιβλίο»

Σωτηράκη Νινέτα, Υπ.Διδάκτωρ Paul-Valery- Montpellier III, DEA Συγκριτικής Λογοτεχνίας, Μ.Α Διδακτικής, Εκπαιδευτικός, Προϊσταμένη Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Καλαμάτας.

18.45-19.00 : «Πώς διαλέγω ένα βιβλίο και πώς με διαλέγει αυτό»

Παπανικολάου Παναγιώτα, Υπεύθυνη Σχολικής Βιβλιοθήκης 10ου Δ.Σ Καλαμάτας, Δασκάλα.

19.15: Συζήτηση – ερωτήσεις

Leave your thought