Επίσκεψη στο Ανάκτορο του Νέστορα

22 Mar
0 comment

Εκπαιδευτκή επίσκεψη στη Χώρα και συγκεκριμένα στο Ανάκτορο του Νέστορα πραγματοποίησε την Πέμπτη 22 Μαρτίου η Δ’ τάξη  του Σχολείου μας.

To Παλάτι του Νέστορα αποτελεί κεντρικό μέγαρο της Ύστ ερης Ελλαδικής Εποχής, που περιβάλλεται από οχυρωματικό περίβολο. Διώροφο κτίριο που περιελάμβανε αποθηκευτικούς χώρους, εργαστήρια, λουτρά, φωταγωγούς, χώρους υποδοχής και κεντρικό σύστημα αποχέτευσης και βρίσκεται στον επιμήκη λόφο του Επάνω Εγκλιανού. Πρόκειται για το πιο καλά διατηρημένο μυκηναϊκό παλάτι που έχει ως τώρα ανακαλυφθεί. Κατά τη διάρκεια της ανασκαφής του ταυτοποιήθηκαν επίσης περίπου 1.000 πινακίδες της γραμμικής Β. Επίσης ανακαλύφθηκαν πολλά καλλιτεχνικά αντικείμενα που χρονολογούνται από το 1300 π.Χ.. Το ανακτορικό συγκρότημα που χρησιμοποίησε ο βασιλιάς Νέστωρ, καταστράφηκε ολοσχερώς από πυρκαγιά γύρω στο 1200 π.Χ..

Στη συνέχεια οι μαθητές με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς επισκέφθηκαν την πλατεία και το Δημαρχείο της Πύλου.

Leave your thought