Το σχολείο μας στο 1ο Παμπελοποννησιακό Φεστιβάλ Παιδικών Χορωδιών

02 Feb
0 comment

Στο 1ο Παμπελοποννησιακό Φεστιβάλ παιδικών χορωδιών έλαβε μέρος η Χορωδία της Ε’ Τάξης του σχολείου μας. Το Φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε το διάστημα 31 Ιανουαρίου – 2 Φεβρουαρίου στο ξενοδοχείο Mistras Palace στην Σπάρτη. Η πρωτοβουλία για την διοργάνωσή του ανήκει στο Κο Σπύρο Χανδόλια, Διευθυντή του ΔΣ Ξηροκαμπίου Σπάρτης.

Το φεστιβάλ ήταν αφιερωμένο στους ποιητές Γιάννη Ρίτσο (Μονεμβασιά, 1 Μαΐου 1909 – 11 Νοεμβρίου 1990), Νικηφόρο Βρεττάκο (Κροκεές, 1 Ιανουαρίου 1912 ? 4 Αυγούστου 1991) , Μάνο Ελευθερίου (Ερμούπολη,12 Μαρτίου 1938 – 22 Ιουλίου 2018) και Γιώργο Σαραντάρη (Λεωνίδιο –
Κωνσταντινούπολη, 20 Απριλίου 1908 – Αθήνα, 25 Φεβρουαρίου 1941).

Το σχολείο μας συμμετείχε με μεγάλη χαρά στη συγκεκριμένη διοργάνωση και έλαβε θετικά σχόλια για την εμφάνισή της και την επιλογή των τραγουδιών. Συγκεκριμένα τα παιδιά τραγούδησαν:

1. ΤΙΤΛΟΣ: Μικρόκοσμος ( Ναζίμ Χικμέτ, Γιάννης Ρίτσος)
    ΣΥΝΘΕΤΗΣ: Θάνος Μικρούτσικος
  2. ΤΙΤΛΟΣ: Όμορφη και παράξενη πατρίδα (Οδυσσέας Ελύτης)
    ΣΥΝΘΕΤΗΣ: Δημήτρης Λάγιος
  3. ΤΙΤΛΟΣ: Θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες (Μάνος Ελευθερίου)
    ΣΥΝΘΕΤΗΣ: Ηλίας Ανδριόπουλος
  4. ΤΙΤΛΟΣ: Η ποδηλάτισσα (Οδυσσέας Ελύτης)
    ΣΥΝΘΕΤΗΣ: Μιχάλης Τρανουδάκης
  5. ΤΙΤΛΟΣ: Η Mάγια (Οδυσσέας Ελύτης)
    ΣΥΝΘΕΤΗΣ: Μίκης Θεοδωράκης

Συγχαρητήρια σε όλους!!!