Ενημέρωση για τις δράσεις του σχολείου

21 Mar
0 comment

Καλημέρα, σε όλους και όλες, εύχομαι να είσαστε καλά.

Στον καταιγισμό των πληροφοριών για εξ αποστάσεως εκπαίδευση νομίζω αυτό που προέχει είναι το σχολείο να διατηρεί μια επαφή με τους μαθητές προκειμένου να τονωθεί το αίσθημα κανονικότητας και ασφάλειας. Να υπάρχει δίαυλος επικοινωνίας μαθητών – εκπαιδευτικών – γονέων . Κάθε παιδί βιώνει αυτή τη δύσκολη συγκυρία με τις δικές του προσλαμβάνουσες, έχουμε όλοι καθήκον να σταθούμε δίπλα του και αυτό σίγουρα δεν θα γίνει φορτώνοντας με εργασίες και βομβαρδίζοντας με πληροφορίες.

Θα ήθελα λοιπόν να σας ενημερώσω για τα παρακάτω:

1. Ομάδα Υποστήριξης για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση: Συγκροτήθηκε η Ομάδα Υποστήριξης για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση του σχολείου μας στο myscool, σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ., την οποία απαρτίζουν:

Διευθυντής & Υποδιευθυντές – 1 Εκπαιδευτικός Πληροφορικής – 3 Εκπαιδευτικοί για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση τάξεων – 1 Εκπαιδευτικός για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση ΑΜΕΑ

Η ομάδα θα περιμένει οδηγίες από Υ.ΠΑΙ.Θ. για ΣΥΧΡΟΝΗ εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

2. ΑΣΥΧΡΟΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ: Ολοκληρώθηκε η καταχώρηση των e-mails με ελάχιστες ελλείψεις ( 7 κενά), που οφείλονται στη μη δημιουργία από γονείς. Σταδιακά, μέχρι την Κυριακή 22/3, θα αποσταλεί η κατάσταση με τα e-mails των γονέων κάθε τμήματος, σε κάθε εκπαιδευτικό τμήματος και στους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων. Οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων θα την αξιοποιήσουν για επικοινωνία μεταξύ των ιδίων και των γονέων των μαθητών τους για Ασύγχρονη Εκπαίδευση σύμφωνα με την εγκύκλιο της υπουργού Παιδείας, στέλνοντας εργασίες και σχετικό υλικό. Μπορείτε επίσης να αξιοποιήσετε επικουρικά και την πρόταση του καθηγητή κ. Πουλόπουλου που πρόσφερε στο σχολείο μας και τον οποίο ευχαριστούμε θερμά. Ο σχετικός σύνδεσμος http://grifobot.vacilos.com και οδηγίες χρήσης υπάρχουν στο site του 10ου Δημ. Σχολείου http://10dim-kalam.mes.sch.gr. Για τυχόν διευκρινίσεις επικοινωνήστε μαζί του μέσω email.

Οι εκπαιδευτικοί Ειδικοτήτων θα εφοδιάσουν τους μαθητές με μικρές σχετικές εργασίες και παιχνίδια. Οι εκπαιδευτικοί Ειδικής Αγωγής θα ενεργήσουν σύμφωνα με την σημερινή εγκύκλιο που έχει προωθηθεί, όπου αναφέρει πρωτοβουλίες που οφείλουν να αναλάβουν .Οι εκπαιδευτικοί Παράλληλης Στήριξης θα επικοινωνήσουν με τους 2 μαθητές και σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό του τμήματος θα τους βοηθήσουν. Οι εκπαιδευτικοί στήριξής (Ψυχολόγοι ?Κοινωνικός λειτουργός) θα επικοινωνήσουν ΑΜΕΣΑ με ΚΕΣΥ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

• Στόχος μας είναι να κρατήσουμε επαφή με τους όλους μαθητές, να τους δημιουργήσουμε,  στο μέτρο των δυνατοτήτων μας, αίσθημα κανονικότητας και στήριξης.
  • Δεν φιλοδοξούμε να καλύψουμε το γνωστικό αντικείμενο, με πολλές εργασίες, συμμεριζόμαστε  την κατάσταση που βιώνουν τα παιδιά.
  • Δεν στέλνουμε μεγάλη ποσότητα εργασιών, δεν στέλνουμε καθημερινά.
  • Θετικό είναι να  υπάρχει συνεργασία ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς τμημάτων στην  διαμόρφωση  και υλοποίηση των εργασιών προς αποφυγή διαφορετικών προσεγγίσεων.
  • Προηγείται  επικοινωνία με το ΣΥΝΟΛΟ  ΤΩΝ  ΓΟΝΕΩΝ των μαθητών μας ώστε να εξηγηθεί η σκοπιμότητα των εργασιών.
  • Επικοινωνούμε τηλεφωνικά με τους μαθητές που δεν έχουν emails οι γονείς ώστε να βρούμε πρόσφορο τρόπο πρόσβασής τους στις εργασίες.

Για τον καλύτερο συντονισμό και την από κοινού λειτουργία, η αποστολή εργασιών θα ξεκινήσει για το σχολείο μας, από ΟΛΟΥΣ τους ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ τη Δευτέρα 23/3 και ανά 2 ημέρες , όχι καθημερινά σε αυτή τη φάση. Οι εκπαιδευτικοί Ειδικοτήτων θα ακολουθήσουν από Πέμπτη 26/3. Η παραπέρα πορεία της εξ αποστάσεως εκπαίδευση θα καθοριστεί σύμφωνα με οδηγίες της υπερκείμενης αρχής.

3. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Για περισσότερη ενημέρωση μπορείτε να μπαίνετε στα εξής sites :

Στις δύσκολες στιγμές,  που όλοι περνάμε , είναι σίγουρο πως οι εκπαιδευτικοί δείχνουμε, όπως κάνουμε διαχρονικά, την ευαισθησία μας για τους μαθητές μας, την αλληλεγγύη μας στους συνανθρώπους μας, την ατομική μας ευθύνη υπακούοντας στις οδηγίες των ειδικών, δίνοντας το παράδειγμα στους μαθητές μας ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ και τη συλλογική μας δράση με την αξιοποίηση της τεχνολογίας.

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Γιάννης Χριστόπουλος

Υ.Γ. Στο σχολείο συνεχίζονται οι εργασίες καθαρισμού, απολύμανσης, διαμόρφωσης του κήπου και βαψίματος των χώρων, λαμβάνοντας πάντα υπόψη τις οδηγίες προφύλαξης.

Leave your thought