Δελτίο Τύπου – Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

10ο  & 3o Δημοτικά Σχολεία Καλαμάτας

Αθλητικές δραστηριότητες την ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Καλαμάτα, 3/10/2016

Στα πλαίσια της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, οι μαθητές, οι εκπαιδευτικοί των 3ου και 10ου Δημοτικών σχολείων Καλαμάτας  σε συνεργασία με τον ιστορικό Μεσσηνιακό Γυμναστικό Σύλλογο της πόλης μας οργάνωσαν αθλητικές δράσεις στις εγκαταστάσεις του Δημοτικού Σταδίου της Καλαμάτας .

dsc04256         dsc04242

Η συμμετοχή και η χαρά των μικρών μαθητών ήταν μεγάλη.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε αγωνίσματα κλασικού αθλητισμού ανάλογα με την ηλικία των μαθητών/τριών  ως εξής.

Οι Α – Β τάξεις:   Δρόμος  30μ-   παιχνίδια  και άλλες δραστηριότητες προκειμένου  να γνωρίσουν οι μικροί μαθητές  τα αγωνίσματα του στίβου.

Οι  Γ – Δ τάξεις: Συμμετείχαν με ξεχωριστή διάθεση στο πρότυπο  πρόγραμμα  kids athletics της παγκόσμιας ομοσπονδίας στίβου.

Τέλος για τις Ε και ΣΤ τάξεις  οργανώθηκαν  αθλήματα όπως :δρόμος 50μ ? Άλμα σε ύψος-Ρίψη με μπαλάκι 200γρ.

14542829_10209256032830686_1686402960_n-2               12545

Το πρόγραμμα του kids athletics οργανώθηκε και εκτελέστηκε με τη συμβολή των  εκπαιδευτικών φυσικής αγωγής και των προπονητών στίβου του Μεσσηνιακού  Γυμναστικού Συλλόγου και των εκπαιδευτικών φυσικής αγωγής των σχολικών μονάδων.

Εκφράζουμε τις θερμές ευχαριστίες στο Μεσσηνιακό Γ.Σ., στους εκπαιδευτικούς και προπονητές.

Leave your thought