Εκδήλωση για το άγχος

22 Oct
0 comment

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 21-10-2019 στις 7 μ.μ., η έναρξη των ενημερωτικών συναντήσεων για γονείς και κηδεμόνες στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας με πρώτη θεματική “Το άγχος και το στρες στη δυναμική της σύγχρονης οικογένειας“. Η ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτρια κ. Σκαλτσή εξήγησε τους μηχανισμούς με τους οποίους το άγχος επενεργεί στη καθημερινότητά μας και τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να το διαχειριστούμε. Στη συνέχεια η δασκάλα του Τμήματος ένταξης κ.Μάλαμα παρουσίασε πως το άγχος εκδηλώνεται στα παιδιά και με ποιους τρόπους μπορούμε να το διαχειριστούμε. Ακολούθησε συζήτηση ανάμεσα σε γονείς, εκπαιδευτικούς και εισηγήτριες. Η γνώση είναι δύναμη και η ανταλλαγή απόψεων αλλά και πληροφοριών οδηγεί το σχολείο στη πολύπλευρη μορφή υποστήριξης που πρέπει να έχει στις μέρες μας. Ευχαριστούμε θερμά όσους παραβρέθηκαν και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το Νοέμβριο με τη δεύτερη θεματική.

Leave your thought