Έναρξη λειτουργίας της Βιβλιοθήκης για το σχ. έτος 2020-21

15 Sep
0 comment

Αγαπητά μέλη της βιβλιοθήκης,

Είμαστε φέτος στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε πως η σχολική μας βιβλιοθήκη, ύστερα από την αναστολή λειτουργίας της κατά το προηγούμενο σχολικό έτος λόγω της έκτακτης κατάστασης που δημιούργησε η πανδημία του COVID 19 στη χώρα μας, θα είναι ανοικτή για τα μέλη της από την Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου και ώρα 13:15. Ακολουθώντας τα νέα μέτρα προστασίας που ορίζουν την λειτουργία των σχολικών βιβλιοθηκών τη φετινή σχολική χρονιά, η βιβλιοθήκη μας προσαρμόζει το πλαίσιο λειτουργίας της στις τρέχουσες ιδιαίτερες συνθήκες. Συγκεκριμένα:

Λειτουργία της αίθουσας

Η αίθουσα της Βιβλιοθήκης δεν θα λειτουργήσει ως χώρος:

• διδασκαλίας κατά τις πρωινές ώρες
  • εκδηλώσεων (παρουσιάσεις βιβλίων/συγγραφέων, προβολές ταινιών, εορταστικές εκδηλώσεις, κ.ά.) σε κοινό κατά τις απογευματινές & βραδινές ώρες
  • συγκέντρωσης μαθητών & γονέων για ψυχαγωγικούς σκοπούς

Ο δανεισμός βιβλίων

Ο δανεισμός βιβλίων θα συνεχιστεί κανονικά με αυστηρή τήρηση των υγειονομικών κανόνων στις παρακάτω ημέρες και ώρες :

• Δευτέρα & Παρασκευή, 13:15 ? 14:00
  • Τετάρτη, 17:30 ? 20:30  μαθητές με συνοδεία γονέα
  • Σε ορισμένο χρόνο κατά τη διάρκεια του πρωινού ωραρίου, μετά από συνεννόηση με τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων.

Οι μαθητές , όχι περισσότεροι από 6 κάθε φορά, φορώντας μάσκα θα μπορούν, κρατώντας τις απαραίτητες αποστάσεις, να επιλέγουν σε σύντομο χρονικό διάστημα το βιβλίο  που επιθυμούν.

Παράλληλα, θα λειτουργεί ηλεκτρονικός δανεισμός στο αποκλειστικό blog της βιβλιοθήκης μας που θα βρείτε και στο site μας στην κατηγορια ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ή σε αυτόν τον σύνδεσμο:

Στην σελίδα Ηλεκτρονικός δανεισμός & Κατάλογος βιβλίων μπορείτε να αναζητάτε τα βιβλία που θέλετε από τον κατάλογο μας. Στη συνέχεια, μάς στέλνετε την παραγγελία σας στο vivliothiki10ps@gmail.com  και εμείς θα σας φέρνουμε τα βιβλία στην τάξη ή θα τα έχουμε κρατήσει για εσάς για άμεση παραλαβή τις ώρες λειτουργίας.

Στην προσπάθειά μας να κρατήσουμε ζωντανό το χώρο της βιβλιοθήκης και τη διαφορετική αυτή  χρονιά, σας καλούμε να παραμείνετε κοντά της ενεργοί, δημιουργικοί, ευρηματικοί.

Με ευχές για ευχάριστες  και ασφαλείς αναγνώσεις

Σας ευχαριστούμε πολύ

Η ομάδα της βιβλιοθήκης