Έναρξη λειτουργίας βιβλιοθήκης για το σχολικό έτος 2019-2020

12 Sep
0 comment

Με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε την έναρξη λειτουργίας της Δανειστικής Βιβλιοθήκης του σχολείου μας, την προσεχή Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 13:15. Έπειτα από προσεκτική καταγραφή, εκκαθάριση, ταξινόμηση και μηχανογράφηση των ήδη υπαρχόντων μα και απόκτηση νέων τίτλων, η Δανειστική μας Βιβλιοθήκη είναι έτοιμη άλλη μια χρονιά προς χρήση από όλους τους μαθητές, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς και προσβλέπει στην διεύρυνσή της με την εγγραφή και απόκτηση νέων μελών.

Στόχος της δημιουργίας σχολικής βιβλιοθήκης είναι :

• να προσφέρει στους μαθητές έναν χώρο μάθησης, πληροφόρησης, γνωριμίας και εξοικείωσης με το βιβλίο.
  • να προσφέρει στους εκπαιδευτικούς πηγές πληροφόρησης και κατάλληλα μέσα για τον σχεδιασμό νέων μεθοδολογιών στις διαδικασίες μάθησης.
  • να προσφέρει ευκαιρίες στα παιδιά να έρθουν σε επαφή με το βιβλίο και να προάγει τη φιλαναγνωσία.
  • Η βιβλιοθήκη είναι χώρος πνευματικής εργασίας. Στην  βιβλιοθήκη μας μπορούμε:
    • Να δανειστούμε κάποιο βιβλίο
    • Να πραγματοποιήσουμε μια εργασία
    • Να χρησιμοποιήσουμε το υλικό, όπως: χάρτες, περιοδικά, λεξικά, ιστορικά βιβλία, ξενόγλωσσα, εγκυκλοπαίδειες, CD που έχει στη διάθεσή της η βιβλιοθήκη.

Ώρες & ημέρες λειτουργίας της δανειστικής βιβλιοθήκης μας είναι κάθε Τρίτη & Παρασκευή 13:15-14:00, καθώς και Τετάρτη απόγευμα, 17:30 – 20:30.

Υπενθυμίζουμε πως:

• Πριν μπούμε στη βιβλιοθήκη, τελειώνουμε οτιδήποτε φαγώσιμο. Δεν επιτρέπεται να τρώμε μέσα στον χώρο της βιβλιοθήκης.
  • Η είσοδός μας μέσα στη βιβλιοθήκη γίνεται με ήρεμο τρόπο. Όση ώρα βρισκόμαστε μέσα στον χώρο, κάνουμε ησυχία.
  • Η πρόσβαση στη συλλογή της βιβλιοθήκης είναι ελεύθερη. Μπορούμε ν? αναζητήσουμε το υλικό που μας ενδιαφέρει στα ράφια της βιβλιοθήκης.
  • Οι εκπαιδευτικοί των τάξεων δύνανται να προγραμματίζουν τις επισκέψεις/διδακτικές ώρες διεξαγωγής μαθημάτων στον χώρο της βιβλιοθήκης στον σχετικό πίνακα που βρίσκεται αναρτημένος στο Γραφείο Εκπαιδευτικών.
  • Αν ψάχνουμε έναν συγκεκριμένο τίτλο και δεν τον βρίσκουμε, ζητάμε τη βοήθεια του υπεύθυνου της βιβλιοθήκης.
  • Ο δανεισμός γίνεται με σειρά προτεραιότητας και ο καθένας δανείζεται μόνο για τον εαυτό του. Μπορούμε να δανειστούμε μέχρι δύο (2) βιβλία κάθε φορά και οφείλουμε να τα επιστρέψουμε εντός 15 ημερών.
  • Είμαστε υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούμε ή που έχουμε δανειστεί. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία δεν επιτρέπονται.
  • Αν χάσουμε ή καταστρέψουμε κάποιο βιβλίο, είμαστε υποχρεωμένοι να το αντικαταστήσουμε.
  • Δεν ξαναβάζουμε μόνοι μας τα βιβλία στα ράφια, αλλά τα αφήνουμε με τάξη στην άκρη του τραπεζιού ή σε χώρο που υποδεικνύεται από τον υπεύθυνο της βιβλιοθήκης.
  • Αν δεν παραδώσαμε το βιβλίο με τη λήξη της προθεσμίας, δεν έχουμε δικαίωμα άλλου δανεισμού.
  • Πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε επιστρέψει (ή σε περίπτωση απώλειας να έχουμε αντικαταστήσει) το υλικό που δανειστήκαμε μέχρι τη λήξη της σχολικής χρονιάς.
  • Οποιαδήποτε προσφορά σε βιβλίο καθε ηλικίας /κατηγορίας είναι ευπρόσδεκτη!

Ευχόμαστε στους μαθητές και τις μαθήτριες μας καλή ανάγνωση και ατελείωτα ταξίδια στον συναρπαστικό κόσμο του βιβλίου!

Leave your thought