Ενημέρωση γονέων

15 Nov
0 comment

Αγαπητοί γονείς,

Εύχομαι υγεία και κάθε καλό να έχετε εσείς και οι οικογένειες σας.

Μετά τις νέες εξελίξεις στο μέτωπο της πανδημίας του νέου κορονοϊού, η υπουργός Παιδείας ανακοίνωσε:

Από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου και για δύο εβδομάδες αναστέλλεται η δια ζώσης λειτουργία των δομών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης σε όλη τη χώρα. Τα  Δημοτικά σχολεία παραμένουν κλειστά, μέχρι και τις 27 Νοεμβρίου.

Η εκπαίδευση θα λειτουργήσει εξ αποστάσεως με δύο αλληλένδετους τρόπους, με την εκπαιδευτική τηλεόραση και τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση:

Από τη Δευτέρα 16/11, στις 9 π.μ. ? πρώτη ημέρα εφαρμογής των μέτρων ? θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τηλεοπτικά μαθήματα για μαθητές δημοτικού. Το πρόγραμμα στην ιστοσελίδα του ΥΠ.ΠΑΙ.Θ. https://www.minedu.gov.gr/

Από την Τέταρτη 18/11, καθημερινά, θα γίνεται μάθημα  με  εξ αποστάσεως σύγχρονη εκπαίδευση – μέσω  WebEx –  θα είναι υποχρεωτική, κατά την διάρκεια των μαθήματων θα καταγράφονται απουσίες μαθητών,  η κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30?,  θα πραγματοποιείται από τις 2 έως τις 5 μ μ με μικρά διαλείμματα.

Το σχολείο μας είναι έτοιμο , οι εκπαιδευτικοί μας έχουν κάνει τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να αποκτήσουν τους συνδέσμους σύνδεσης. Εξάλλου η πετυχημένη και συγκροτημένη περσινή παρέμβαση το απέδειξε. Με σχέδιο, γνώση και οργάνωση προχωράμε. Αναλυτικές οδηγίες για τις ενέργειες που πρέπει να κάνετε για τη συμμετοχή των μαθητών στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, το πρόγραμμα, οι ώρες, τα μαθήματα, οι κανόνες ψηφιακής τάξης καθώς και οι σύνδεσμοι για κάθε εκπαιδευτικό θα σας αποσταλούν τη Δευτέρα το βράδυ.

Την Τρίτη το πρωί οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων θα κάνουν τις  απαραίτητες δοκιμές σε ώρα και σύνδεσμο που θα σας αποστείλουν.

Στην πρωτόγνωρη κατάσταση που βιώνουμε είναι απαραίτητη η επαφή  – επικοινωνία με τις οικογένειες και τους μαθητές μας, στο πλαίσιο δημιουργίας αισθήματος κανονικότητας και ασφάλειας.

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ:  Ο συναισθηματικός κόσμος των παιδιών μας έχει τη μεγαλύτερη αξία.

Η ουσιαστική αυτήεπικοινωνία εμπεδώνει ασφάλεια, διαμορφώνει  κλίμα αισιοδοξίας, αποδεικνύει ευαισθησία, ευθύνη, αλληλεγγύη και ενδιαφέρον για τους μαθητές μας.

Θέλω να εκφράσω τις θερμές ευχαριστίες σε ΟΛΟΥΣ τους γονείς  και να ζητήσω συνεργασία  με τους εκπαιδευτικούςγια το καλύτερο αποτέλεσμα. Κατανοούμε και τις δικές σας δυσκολίες αλλά ενωμένοι θα περάσουμε τον κάβο. Με προσήλωση στις οδηγίες των ειδικών να γυρίσουμε όλοι δυνατοί στο σχολείο.

Στη νέα αυτή πραγματικότητα επιλέξαμε συνειδητά  να είμαστε κοντά στο σύνολο των μαθητών μας, μόνο για όσους – ελάχιστους – μαθητές  δεν έχουν δυνατότητα να παρακολουθήσουν απευθείας θα ανεβαίνουν εργασίες  στις ψηφιακές τάξεις των εκπαιδευτικών  (e-me ή e-class) ή θα αποστέλλονται στα emails. Χρησιμοποιούμε για την επικοινωνία με τους μαθητές emais και τις ψηφιακές τάξεις ( e -me  ή  e- class ) κι όχι τα social media (μόνο για διευκρινίσεις με γονείς).

ΠΡΟΣΟΧΗ

ΤΗΝ ???????????????. και ώρα ????????????μπορείτε να έρθετε  στο σχολείο προκειμένου να πάρετε βιβλία ρούχα, τάπερ και ότι άλλο έχουν ξεχάσει τα παιδιά στο σχολείο καθώς και δεύτερα τεύχη όπου χρειάζεται.

Επικοινωνήστε για τεχνικά θέματα με την ΟΜΑΔΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ της ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ του σχολείου μας:

ΓΚΙΟΥΛΕΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ggkioule@gmail.com  6972201319 (Β΄- Ε? 1 & 2 ?)

ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ teacher.8007@gmail.com  6974434906 (Α? – Δ΄- Ε3′ )

ΣΑΚΑΡΕΛΗ ΕΛΠΙΝΙΚΗ sakarely@yahoo.gr   6944999899 (Γ΄- Στ΄)

Επικοινωνήστε με την ΟΜΑΔΑ ΕΔΕΑΥ του σχολείου μας για θέματα συμβουλευτικής υποστήριξης και διαχείρισης της συμπεριφοράς των παιδιών σας:

ΜΑΛΑΜΑ ΒΙΝΑ  ειδική παιδαγωγό   vasilikimalama@yahoo.gr

ΠΑΣΧΑΛΙΔΟΥ ΕΛΙΝΑ ψυχολόγο  elinapaschalidou@gmail.com

ΚΟΠΙΤΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ κοινωνική λειτουργό   panagiotakopita@yahoo.gr

Προχωράμε  σιγά σιγά με σχέδιο, υπομονή, αισιοδοξία  και συνεργασία, δεν χρειάζεται άγχος. Επικοινωνήστε μαζί μου για όποιο λόγο.

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Με εκτίμηση,