ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Αρ. 8

04 May
0 comment

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Σε συνέχεια της 7ης ενημέρωσης και ύστερα από τη συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων  (Πέμπτη 30/4 ), αποφασίσαμε:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Συνεχίζουμε να υλοποιούμε το διαμορφωμένο πρόγραμμα με τις παρακάτω αλλαγές:

• Μία ώρα λιγότερη την εβδομάδα για την Α΄ τάξη.
  • Θα προστεθεί μια ώρα Θ.Α. στο Δ3 τμήμα
  • Θα προστεθεί μια ώρα Γυμναστική στο Στ2 τμήμα

Για τις αλλαγές οι συνάδελφοι που εμπλέκονται   να ενημερώσουν τους γονείς, εμένα και τον Γ. Γκιουλέκα ώστε να διαμορφωθεί το πρόγραμμα στο συνολικό πίνακα.

Πάμε παρακάτω την ύλη μόνο ύστερα από συνεννόηση και κοινή θέση μεταξύ των εκπαιδευτικών των τμημάτων της ίδιας τάξης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΔΟΣΗΣ  ΒΙΒΛΙΩΝ

Ενημερώνουμε όποιος γονέας  επιθυμεί, να έρθει να παραλάβει τα σχολικά βιβλία και τετράδια από την αίθουσα του κάθε τμήματος. Η παράδοση τους θα γίνει από τον εκπαιδευτικό του κάθε  τμήματος. Συστήνουμε να   είμαστε όλοι -εκπαιδευτικοί και γονείς- ιδιαίτερα προσεκτικοί με τους κανόνες υγιεινής (μάσκες, γάντια, αντισηπτικά) και την τήρηση αποστάσεων για τη μη διάδοση τoυ Covid-19. Προτρέπουμε, ακόμη, τους γονείς να αναζητήσουν ξεχασμένα ρούχα στις αίθουσες, στον καλόγερο του ισογείου και στην αίθουσα του ολοήμερου. Επιπλέον ενημερώνουμε τους γονείς για τη χρήση του ψηφιακού βιβλίου και το σχετικό σύνδεσμο σύνδεσης.

Για να μην επέλθει συνωστισμός καλό είναι να τηρηθεί το  πρόγραμμα που επιμελήθηκε η κα Π. Παπανικολάου, την οποία ευχαριστούμε και σας επισυνάπτω.

ΚΑΝΟΝΕΣ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΤΑΞΗΣ

Σας επισυνάπτω κανόνες ψηφιακής τάξης που επιμελήθηκε η κα Νίκη Σακαρέλη όπου και την ευχαριστούμε , καλό είναι να τους αποστείλετε στα emails των γονέων.

2Η  ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Δ΄ ΤΑΞΗΣ

Σας επισυνάπτω δήλωση επιλογής  2ης ξένης Γλώσσας όπου οι εκπαιδευτικοί της Δ ΄τάξης μόνο θα στείλουν στους γονείς της Δ τάξης,  προκειμένου να την συμπληρώσουν  και να την ρίξουν στο γραμματοκιβώτιο  μέχρι 20/5 ή να παραδώσουν στη δασκάλα του τμήματος όταν παραλάβουν τα βιβλία, έντυπο υπάρχει και στο γραφείο εκπαιδευτικών.

ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Γ΄ΤΑΞΗΣ

Σας επισυνάπτω το Α.Δ.Υ. για τους μαθητές της Γ΄ τάξης μόνο,  το αποστέλλουν οι δασκάλες της Γ΄ τάξης  με τη σημείωση να το φέρουν οι γονείς το Σεπτέμβριο. Η αποστολή γίνεται για τον έγκαιρο προγραμματισμό των γονέων.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ

Με Π.Ν. Π καθορίστηκε πως οι εγγραφές μαθητών στην  Α΄ τάξη θα γίνουν φέτος κατεξαίρεση από 15 έως 30 Μάιου. Αναμένουμε σχετική εγκύκλιο ώστε να καθορίσουμε επακριβώς τη διαδικασία. Η σχετική ανακοίνωση θα αποσταλεί στα emails  όλων των γονέων, θα αναρτηθεί στο site του σχολείου, θα τοιχοκολληθεί στον εξωτερικό πίνακα ανακοινώσεων.

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ  ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Οι εκπαιδευτικοί της Στ? τάξης ενημερώστε τους γονείς πως σε συνεννόηση με τη Διεύθυνση του Μουσικού Γυμνασίου, όταν διαμορφωθεί η σχετική εγκύκλιος θα την λάβουμε και θα την αποστείλουμε στα emails.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ β΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΜΑΘΗΤΩΝ Ε΄ΤΑΞΗΣ

Εφιστώ την προσοχή στους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν  στην Ε τάξη -υπεύθυνοι τάξεων και ειδικότητες – στην τελική διαμόρφωση βαθμολογίας Β΄Τριμήνου, γιατί δεν θα υπάρχει Γ΄ Τρίμηνο και  θα είναι καθοριστικός παράγοντας στην τελική επίδοση και κατ΄ επέκταση στην επιλογή σημαιοφόρων και παραστατών.

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ Α &  Β ΤΑΞΕΩΝ

Με πρόσφατο ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ  καθορίζεται τυχόν επανάληψη των Α & Β τάξεων με εισήγηση των υπευθύνων εκπαιδευτικών και σε συνεννόηση με τους γονείς. Αν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις ενημερώστε με έγκαιρα. Το Π.Δ. το έχω στείλει στα emails.

Προχωράμε  σιγά σιγά με σχέδιο, αισιοδοξία  και συνεργασία, δεν χρειάζεται άγχος. Επικοινωνήστε μαζί μου για όποιο λόγο.

ΥΓΕΙΑ & ΚΑΘΕ ΚΑΛΟ

Γιάννης Χριστόπουλος