ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Αρ. 9

23 May
0 comment

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Από τις ανακοινώσεις των ειδικών φαίνεται πως την 1η Ιουνίου θα ανοίξουν τα σχολεία. Αναμένουμε τις αποφάσεις του Υπουργείου. Μέχρι τότε συνεχίζουμε να υλοποιούμε το διαμορφωμένο πρόγραμμα.

Σε ό,τι αφορά το σχολείο μας, αυτό  έχει προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ώστε να υποδεχτούμε τους μαθητές μας με τις καλύτερες συνθήκες. Συγκεκριμένα έχουν γίνει :

• Καθαριότητα όλων των αιθουσών και των κοινοχρήστων χώρων
  • Καθαρισμός και ευπρεπισμός του προαυλίου χώρου, των φυτών και  δέντρων
  • Απεντόμωση
  • Βάψιμο τοίχων όπου υπήρχε υγρασία

Εφόσον ανοίξουν τα σχολεία, για την ανάγκη παρουσίας καθαριστριών το πρωί και τη διάθεση αντισηπτικών έχω απευθυνθεί με έγγραφο στο Δήμο. Είναι όμως επίσης  απαραίτητο να προβούμε στις παρακάτω ενέργειες:

Α. ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ 2ης  ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Σας επισυνάπτω έγγραφο του ΥΠΑΙΘ καθώς και τη σχετική δήλωση που δίνει τη δυνατότητα στους κηδεμόνες των μαθητών να αλλάξουν τη  δήλωση επιλογής  2ης ξένης Γλώσσας στο Γυμνάσιο. Οι εκπαιδευτικοί της ΣΤ΄ τάξης , μόνο, θα στείλουν τη σχετική δήλωση στους γονείς της ΣΤ΄ τάξης,  προκειμένου να τη συμπληρώσουν και να την προσκομίσουν έως την Παρασκευή 29/5 στο σχολείο. ΠΡΟΣΟΧΗ: ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΑΓΗ.

Β. ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ

Σύμφωνα με την υπ? αριθ. Φ.31/30040/Δ1/28-02-2020 (ΑΔΑ 6ΡΤ146ΜΤΛΗ-5Α1) Υπουργική Απόφαση με τίτλο «Επαναχρησιμοποίηση διδακτικών βιβλίων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2020-2021», παρακαλούνται οι μαθητές ΟΛΩΝ των τάξεων να φυλάξουν  τα βιβλία της φετινής σχολικής χρονιάς  προκειμένου να τα χρησιμοποιήσουν με την έναρξη της νέας  σχολικής χρονιάς για την κάλυψη ύλης, σύμφωνα με πρόγραμμα που θα καταρτιστεί. Επίσης οι εκπαιδευτικοί ΟΛΩΝ των τάξεων παρακαλούνται συγκεντρώσουν  στο ντουλάπι της αίθουσάς τους  τα βιβλία που αναφέρονται στη σχετική εγκύκλιο  του ΥΠΑΙΘ (Λεξικό -Εικαστικά-Μουσική- Φυσική Αγωγή Θεατρική Αγωγή κ.α) που σας επισυνάπτω. ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΝΕΑ ΒΙΒΛΙΑ.

Γ. ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Σας αποστέλλω την αίτηση ? δήλωση συμμετοχής στο ΟΛΟΗΜΕΡΟ καθώς και στη πρωινή ζώνη  για το σχολικό έτος 2020-21 και σας παρακαλώ να προωθήσετε σε ΟΛΟΥΣ τους γονείς την οποία είναι αναγκαίο να προσκομίσουν στο σχολείο, μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά (βεβαίωση εργασίας ?κάρτα ανεργίας) έως την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/6.

Δ. ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ

Οι εκπαιδευτικοί παράλληλης στήριξης είναι απαραίτητο σιγά-σιγά να συμπληρώσουν τις σχετικές εκθέσεις και τα έντυπα προς το ΚΕΣΥ.

Ε. ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ

Σταδιακά είναι απαραίτητο το σύνολο των εκπαιδευτικών των τμημάτων να ενημερώσουν το βιβλίο Μητρώου Μαθητών.

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

Προτείνω, ενόψει πιθανής έναρξης λειτουργίας των σχολείων, να προβούμε σε συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων με  τηλεδιάσκεψη, την ΤΡΙΤΗ  26/5 στις 10.00 το πρωί,  προκειμένου να συζητήσουμε τις απαραίτητες ενέργειες.

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ:

ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΓΚΑΙΡΑ ΜΕ  ΣΧΕΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΥΣΙΑΣ  ΩΣΤΕ:

• ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ ΑΡΙΘΜΟ ΜΑΘΗΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ,
  • ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΟΥΜΕ ΤΜΗΜΑΤΑ,
  • ΝΑ ΚΑΤΑΡΤΙΣΟΥΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ
  • ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΛΛΗΛΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ, ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΦΟΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΓΕΙΑ & ΚΑΘΕ ΚΑΛΟ

Γιάννης Χριστόπουλος