Ενημερωτικό σημείωμα για τους γονείς της Α΄ τάξης

02 Oct
0 comment
Αγαπητοί γονείς,

Με την έναρξη των μαθημάτων καλωσορίζουμε τους μαθητές της Α΄ τάξης, τα ΄΄ πρωτάκια μας ΄΄ στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας, ευχόμαστε σε όλους καλή σχολική χρονιά, δύναμη, υγεία και καλή συνεργασία.

Η  πρώτη τάξη του σχολείου, είναι ένα σημαντικό σημείο στη ζωή των μικρών μαθητών, αφού βρίσκονται μπροστά  σε  νέα δεδομένα. Σε αρκετά παιδιά  ο φόβος και η ανασφάλεια προκαλούν άρνηση για το σχολείο και όλοι, γονείς και  δάσκαλοι πρέπει είμαστε προσεκτικοί.

«Κάθε αρχή και δύσκολη», λέει ο λαός, ας δούμε μαζί κάποιες ενέργειες, που μπορούμε να κάνουμε προς όφελος των παιδιών μας,  που βέβαια δεν αποτελούν πανάκεια:

1. Προετοιμάζουμε ψυχολογικά το παιδί μας μιλώντας του θετικά (με καλά λόγια) τόσο για το σχολείο, όσο και για τη δασκάλα καλλιεργώντας αισιοδοξία και ασφάλεια, δεν κάνουμε συνεχείς ερωτήσεις για το πώς περνά τη μέρα του στο σχολείο. Προβάλλουμε  τη θετική σημασία του σχολείου.
  2. Ποτέ δεν απειλούμε το παιδί μας, παρουσιάζοντας του τη δασκάλα σαν ΤΙΜΩΡΟ για τις τυχόν αταξίες του.
  3. Συζητάμε δικές μας θετικές εμπειρίες από τη σχολική ζωή μας, δείχνουμε ? αν έχουμε ?αναμνηστικές φωτογραφίες.
  4. Προσπαθούμε από την πρώτη μέρα του σχολείου να αλλάξουμε τα ωράρια ύπνου ώστε να ξεκουράζετε.
  5. Αρχίζουμε αμέσως να λιγοστεύουμε τις ώρες παρακολούθησης της τηλεόρασης ή τα παιχνίδια στον Η/Υ . Γινόμαστε σιγά-σιγά πιο αυστηροί στα προγράμματα
  6. Αφήνουμε την πρωτοβουλία στο παιδί μας να επιλέξει τη σχολική τσάντα, τα τετράδια, και την κασετίνα (έχοντας όμως συμφωνήσει νωρίτερα για το τι θα αγορασθεί).
  7. Ετοιμάζουμε κάθε μέρα μαζί την τσάντα του για την άλλη μέρα αμέσως μετά το διάβασμα. Αν του δείξετε τον τρόπο, σε λίγο καιρό θα μπορεί να λειτουργεί υπεύθυνα και να την ετοιμάζει μόνο του.
  8. Συνοδεύουμε μεν το παιδί στο σχολείο , δεν παραμένουμε ποτέ στο χώρο την ώρα της πρωινής συγκέντρωσης , δεν πάμε στα κάγκελα στα διαλείμματα.

9. Κάνουμε κατανοητό στα παιδιά πως προσέχουμε στα διαλλείματα και συζητάμε για τη χρήση των χώρων υγιεινής.

1. Ενημερώνουμε το παιδί πως με τη λήξη των μαθημάτων να μαζεύει όλα τα πράγματά  του, (μολύβια, γόμες, ρούχα, σκεύη του κολατσιού κ.α.)
  2. Διατηρούμε συχνή επικοινωνία με τη δασκάλα. Η συνεργασία γονιού-δασκάλου έχει μεγάλη αξία, συζητάμε τακτικά με τη δασκάλα  για την πρόοδο του παιδιού  ανταλλάζουμε απόψεις στην κατεύθυνση καλύτερης επίδοσης.

Τα παιδιά συνήθως μέσα στις δυο πρώτες εβδομάδες από την έναρξη της σχολικής χρονιάς προσαρμόζονται στα νέα δεδομένα

Τέλος να μην ξεχνάμε πως ο μαθητής της πρώτης τάξης δημοτικού είναι παιδί και εκτός των μαθημάτων, πρέπει να έχει χώρο και χρόνο για παιχνίδι και δημιουργική απασχόληση.

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ  ΕΊΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΟΙΚΤΟ ΣΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

Καλή Σχολική Χρονιά!!!