Επίσκεψη στον ιερό βράχο από την Ε΄τάξη

12 Feb
0 comment

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης και στον Παρθενώνα πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές της Ε΄τάξης του σχολείου μας. Συγκεκριμένα, το πρωί της Τρίτης στις 7/2/2017, οι μαθητές επισκέφτηκαν αρχικά το Μουσείο της Ακρόπολης με σκοπό τη γνωριμία και ερμηνεία του χώρου και των γλυπτών που στόλιζαν τον ναό του Παρθενώνα, καθώς επίσης την Αίθουσα της Αρχαϊκής Ακρόπολης όπου με βάση τα αριστουργηματικά εκθέματα προσέγγισαν την ανθρώπινη δημιουργία στο περιβάλλον της.

Στη συνέχεια οι μαθητές ανέβηκαν στον βράχο της Ακρόπολης, ώστε να κατανοήσουν την τοπογραφία και να εξοικειωθούν με τα μνημεία της και το ιδιαίτερα σύνθετο θέμα της αρχαίας ελληνικής αρχιτεκτονικής. Οι μαθητές γνώρισαν τους ρυθμούς και τους τύπους των αρχαίων ναών και συζήτησαν για τη γλυπτική και χρωματική διακόσμηση που ολοκλήρωνε την εμφάνιση των ναών.

Leave your thought