Επίσκεψη της Ε’ τάξης στον Μυστρά

18 May
0 comment

Την καστροπολιτεία του Μυστρά ή Μυζηθρά επισκέφτηκε η Ε’ τάξη του σχολείου μας χθες Τρίτη 16/5/2017 και μεταφέρθηκε στην εποχή της Βυζαντινής αυτοκρατορίας.

Ο Μυστράς, η έδρα του Δεσποτάτου του Μωρέως, λίκνο της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, αν και “νεκρή πολιτεία” σήμερα, εξακολουθεί να ζει στην ιστορική μνήμη και στη συνείδηση των ανθρώπων.

Η ιστορία του αρχίζει τον 13ο αιώνα, όταν οι Φράγκοι είχαν κυριαρχήσει στην Πελοπόννησο. Το 1259 ο  Βιλλαρδουίνος ο Β΄, αναγκάστηκε να το παραδώσει στον αυτοκράτορα του Βυζαντίου, Μιχαήλ Παλαιολόγο και έτσι οι κάτοικοι της γειτονικής Λακεδαιμονίας, όπως λεγόταν τότε η Σπάρτη, έχτισαν τα σπίτια τους στην πλαγιά γύρω από το κάστρο.

Δύο ήταν οι οικογένειες που κυριάρχησαν στον Μυστρά, οι Καντακουζηνοί από το 1348 έως και το 1380, και οι Παλαιολόγοι, με διάδοχο   τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο το 1443.

Ο Μυστράς τα χρόνια αυτά γνώρισε μέρες δόξας παρά τους εξωτερικούς κινδύνους. Η κυριαρχία του απλώθηκε σχεδόν σε όλη την Πελοπόννησο και έγινε κέντρο της πολιτικής και πνευματικής ζωής, με μεγάλη ανάπτυξη των γραμμάτων και των τεχνών. Εδώ ίδρυσε την περίφημη φιλοσοφική σχολή ο Γεώργιος Γεμιστός ή Πλήθων.

Στις 6 Ιανουαρίου 1449 στη Μητρόπολη του Μυστρά, τον ‘Αγιο Δημήτριο, ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος στέφθηκε αυτοκράτορας και έφυγε για την Κωνσταντινούπολη, για να κλείσει την ιστορία μιας τεράστιας αυτοκρατορίας με τον θάνατό του στην άλωση του 1453.
Ο νέος δεσπότης Δημήτριος παρέδωσε χωρίς μάχη το άπαρτο κάστρο στον Μωάμεθ Β΄.  Κατά την τουρκοκρατία η πόλη παρέμενε ακμαία, με 42.000 κατοίκους.  Ο Μυστράς πρόσφερε στον Αγώνα  του 1821, αλλά

το 1825 οι Αιγύπτιοι του Ιμπραήμ έκαψαν την κάτω Χώρα.

Οι κάτοικοι άρχισαν να φεύγουν.  Άλλοι εγκαταστάθηκαν χαμηλότερα στο Νέο Μυστρά. Κι άλλοι επέστρεψαν στις όχθες του Ευρώτα για να δημιουργήσουν τη νέα Σπάρτη. Στη Βυζαντινή Πολιτεία η εγκατάλειψη έδωσε τη θέση της στη φθορά του χρόνου.

Leave your thought