Ενημερωτική επιστολή προς γονείς

24 Apr
0 comment

Αγαπητοί γονείς,

Καλημέρα, Χρόνια πολλά! Χριστός Ανέστη! Ευχές πολλές στα παιδιά! Καλή Αντάμωση!

Πιστεύω πως σιγά ? σιγά θα επανέλθουμε, το ελπίζω! Βέβαια θα έχουν αλλάξει πολλά! Περιμένουμε και υπακούμε στις οδηγίες των ειδικών. Συνειδητά αποφασίσαμε, τις 2 εβδομάδες, να μην στείλουμε εργασίες στα emails, να μην ανεβάσουμε στις πλατφόρμες  και να μην έχουμε τηλεδιασκέψεις με τους μαθητές προσδιορίζοντας  την κανονικότητα των διακοπών του Πάσχα.

Α) ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ

1. ΕΡΓΑΣΙΕΣ στα e mails. Συνεχίζουμε:

Την Εβδομάδα  από 27/4 θα συνεχιστεί το πρόγραμμα που έχουμε προσδιορίσει:

Δευτέρα και Τρίτη στέλνουν εργασίες οι δάσκαλοι των τμημάτων στα μαθήματά τους

Τετάρτη και  Πέμπτη στέλνουν οι εκπαιδευτικοί φυσικής και ειδικοτήτων.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ  ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΣΤΙΣ ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ.

2. ΠΛΑΤΦΟΡΜΕΣ ( e-me ή e- class)

Ανεβάζουμε τις εργασίες στην πλατφόρμα (e-me ή e- class) .

Σας παρακαλώ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΓΓΡΑΦΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ

Β. ΣΥΓΧΡΟΝΗ

Θα πάμε  σιγά ?σιγά . Θα ξεκινήσουμε από τη Δευτέρα 27/4 . Δύο (2) εκπαιδευτικές ώρες καθημερινά, στο χρονικό διάστημα από 12:00 έως 14:30.Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, λειτουργούμε με αίσθημα ευθύνης με γνώμονα τη βοήθεια των μαθητών μας , με  επαγγελματική ευσυνειδησία. Είμαστε σε διαρκή επικοινωνία μαζί σας.

Διαμορφώσαμε τους άξονες,  το πρόγραμμα εξ αποστάσεως εκπαίδευση ανά τμήμα, έγκαιρα και έγκυρα , προκειμένου να προγραμματίσετε, να οργανώσετε  και τις άλλες δραστηριότητες των παιδιών.

Επίσης κάθε εκπαιδευτικός σας ενημερώνει για τον τρόπο που θα γίνεται η τηλεκπαίδευση.

Το πρόγραμμα διαμορφώθηκε λαμβάνοντας υπόψιν τα δίδυμα των τάξεων, τα αδέλφια κλπ. Οι ειδικότητες για τις μικρές τάξεις Α & B  θα επιλέξουν οι ίδιοι συνδιδασκαλία ή εναλλάξ. Οι μαθητές που υποστηριζόταν από τα τμήματα ένταξης θα συνεχίσουν, σχετική ενημέρωση θα λάβετε από τους εκπαιδευτικούς των Τ.Ε. Οι εκπαιδευτικοί της Π.Σ. θα είναι σε συνεννόηση με τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων και τους γονείς.

Δεν χρειάζεται βιασύνη , πανικός αλλά συντεταγμένη λειτουργία. Είναι αλήθεια πως πρωτόγνωρα πράγματα μπαίνουν και στην εκπαιδευτική διαδικασία, για να μείνουν. Προϋπόθεση είναι όμως να έχουμε υγεία και συνεργασία. Επομένως δεν χρειάζεται άγχος αλλά συλλογική προσπάθεια.

Γ. Εκπαιδευτική τηλεόραση στην ΕΡΤ 2

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων υλοποιεί από τη Δευτέρα 30/3/2020 ( 8:00 – 12:00) για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, την Εκπαιδευτική τηλεόραση, απευθυνόμενη σε μαθητές Δημοτικού, προκειμένου να ενισχυθεί και άλλο η επαφή τους με το μαθησιακό περιβάλλον και την εκπαιδευτική διαδικασία.  Το πρόγραμμα στις ιστοσελίδες:

Δ.YΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Για θέματα συμβουλευτικής υποστήριξης και διαχείρισης της συμπεριφοράς των παιδιών σας, επικοινωνήστε με:

ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ : 6979657910 (ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ) pantelisanton@yahoo.gr

ΜΑΡΙΑ ΙΩΑΝΝΑ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗ :6938328302 (ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ) Marigianna88@hotmail.com

ΑΡΙΑΔΝΗ ΔΟΙΚΑ: 6976735753 (ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ) ariadoik@gmail.com

Ε. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΤΕ με την ΟΜΑΔΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ:

Α  &   Γ  ΤΑΞΕΙΣ:  ΣΑΚΑΡΕΛΗ ΕΛΠΙΝΙΚΗ sakarely@yahoo.gr  6944999899

Β & Ε  ΤΑΞΕΙΣ:  ΓΚΙΟΥΛΕΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ggkioule@gmail.com 6972201319

Δ  & Στ  ΤΑΞΕΙΣ:  ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ teacher.8007@gmail.com 6974434906

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ ΜΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΤΟΥ 10ου ΔΗΜ. ΣΧ. ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ