Συμμετοχή του Σχολείου μας σε πρόγραμμα ERASMUS+

25 Sep
0 comment

Το Σχολείο μας για τα δύο επόμενα σχολικά έτη θα συμμετάσχει στο πρόγραμμα Erasmus+, στη βασική δράση ΚΑ2 που αφορά στη σύμπραξη μεταξύ σχολείων της Ελλάδας, της Φινλανδίας, της Ισπανίας και της Ιταλίας.

Το Erasmus+ είναι το πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την εκπαίδευση, την κατάρτιση, τη νεολαία και τον αθλητισμό, που στοχεύει στην ενίσχυση των δεξιοτήτων και της απασχολησιμότητας καθώς και στον εκσυγχρονισμό των συστημάτων εκπαίδευσης, κατάρτισης και νεολαίας, σε όλους τους τομείς της Δια Βίου Μάθησης.

Το 10ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας θα συμμετάσχει ως εταίρος στο σχέδιο “Active School Days“. Συντονιστής του συγκεκριμένου προγράμματος είναι το Σχολείο Tupurin Koulu της Φινλανδικής πόλης Salo, ενώ σχολεία εταίροι είναι επίσης το Colegio Hipatia της Μαδρίτης και το I.C. “G Lombardo Radice” στις Συρακούσες.

Το παρόν σχέδιο στοχεύει στην αύξηση της φυσικής δραστηριότητας κατά την εκπαιδευτική διαδικασία και σε μαθήματα πέραν της Φυσικής Αγωγής. Στόχος είναι η Ποιοτική εκπαίδευση ενώ δίνεται μεγαλύτερη έμφαση στο περιβάλλον της εκμάθησης, το οποίο πλέον δεν περιορίζεται μόνο μέσα στη σχολική αίθουσα. Ενθαρρύνεται η διδασκαλία στη φύση, στα μουσεία, ακόμα και σε ενεργές επιχειρήσεις. Για κάθε σχολικό μάθημα, χρησιμοποιείται ένας συνδυασμός διαφορετικών μεθόδων διδασκαλίας. Η τεχνολογία παίζει όλο και πιο σημαντικό ρόλο στη σχολική καθημερινότητα, ενώ ακόμα και τα παιχνίδια αναβαθμίζονται ως μέθοδος διδασκαλίας.

Η πρώτη διακρατική συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη εβδομάδα 1 – 7 Οκτωβρίου στην Φινλανδία. Έτσι, πέντε εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας θα μεταβούν αρχικά στην Φινλανδική Πρωτεύουσα και στη συνέχεια στην πόλη Salo προκειμένου να πάρουν μια γέυση από το Φινλανδικό Εκπαιδευτικό Σύστημα, να παρουσιάσουν τον τόπο μας και το Σχολείο μας αλλά κυρίως για να ανταλλάξουν ιδέες και προβλημάτισμούς με τις παιδαγωγικές ομάδες των άλλων χωρών.

Καλή επιτυχία!

Leave your thought