Επίσκεψη στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών

22 Mar
0 comment

Στις 22/03/2018 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών στο λόφο “Κουφός” στην Πεντέλη, υψόμετρο 500m από την Ε’ Τάξη του σχολείου μας.

Εκεί ξεναγηθήκαμε στο διοπτρικό τηλεσκόπιο NEWALL. Πρόκειται για ένα διαθλαστικό τηλεσκόπιο βάρους 16 τον. και διαμέτρου 62,5cm. Το NEWALL ήταν το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο της Ελλάδος μέχρι το 1975, και το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο του κόσμου από το 1869 (έτος κατασκευής του).

Είχε φιλοξενηθεί στο πανεπιστήμιο του Cambridge το χρονικό διάστημα 1890-1957. Το 1957 τοποθετήθηκε στο θόλο του αστεροσκοπείο της Πεντέλης. Μέχρι το 1980 χρησιμοποιήθηκε για αποκλειστικά επιστημονικούς σκοπούς. Σήμερα έχει ρόλο καθαρά εκλαϊκευτικό.

Επίσης, παρακολουθήσαμε παραγωγή ταινίας αστρονομικού περιεχομένου όπου πληροφορηθήκαμε για τα νέα επιτεύγματα και τις ανακαλύψεις στην αστρονομία και διαστημική φυσική.

Καταληκτικά, η διάχυση αστρονομικών γνώσεων ήταν εξίσου εντυπωσιακή και επιμορφωτική τόσο για τους μαθητές, όσο και για την εκπαιδευτική ομάδα που συμμετείχε.

Υπεύθυνη παιδαγωγική ομάδα:
Σάλμα Σταυρούλα