Ιστορικό

Το σχολείο μας βρίσκεται στην οδό Κρήτης, ανατολικά της πόλης, κοντά στην παραλία. Ιδρύθηκε στις αρχές της δεκαετίας του 1970 και έχει αλλάξει τρεις στέγες (κτίρια). Το πρώτο κτίριο στεγαζόταν σε ένα διώροφο στην οδό Ηρώων, ενώ αργότερα μεταφέρθηκε στη γωνία Σταδίου και Ναυαρίνου. Το 1992, ύστερα από αιτήματα των εκπαιδευτικών στεγάστηκε στο κτίριο του Ορφανοτροφείου, το οποίο μοιράστηκε αργότερα με το Μουσικό Σχολείο. Στο σημερινό του νέο κτίριο, στεγάζεται από το σχολικό έτος 2014-15, αφού συγχωνεύτηκε σε ένα, με το πρώην 26ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας.

Στη φετινή σχολική χρονιά 2016-17 εργαζόμαστε όλοι μαζί, μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς, για την οικοδόμηση μιας κοινότητας μάθησης και ονειρευόμαστε να κάνουμε τον κόσμο μας λίγο καλύτερο.