Καλές Πρακτικές στο 10ο Δημοτικό Σχολείο

11 Jan
0 comment

Συνεχίζονται σταθερά και τη νέα χρονιά οι καλές πρακτικές στο 10 Δ.Σ..

Στα πλαίσια του προγράμματος “Active School Days”  και με αφορμή την επίσκεψή μας στο Ελσίνκι και το Σάλο της Φινλανδίας, εφαρμόζεται στο Σχολείο μας το “5λεπτο πρωϊνής γυμναστικής” που τόσο αγαπήθηκε από την πρώτη στιγμή και αποτελεί πλέον προϋπόθεση για ένα πρόσχαρο και κεφάτο καλωσόρισμα στο σχολείο.

Πρόκειται για μια πρωτοβουλία του Διευθυντή Κου Χριστόπουλου που αγκάλιασαν και στηρίζουν καθημερινά εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς γι’ αυτό και 3 μήνες μετά την πρεμιέρα του στη σχολική ζωή, συνεχίζει με αμείωτο ρυθμό να χαρίζει ζωντάνια, ευεξία και θετική διάθεση και σκέψη για το έργο της ημέρας που ξεκινάει…

Φυσικά, στόχος μας είναι και αυτή η δράση να περάσει στα χέρια και την πρωτοβουλία των μαθητών μας και προς αυτή την κατεύθυνση εκπαιδεύονται ήδη μαθητές των μεγάλων τάξεων, από τις Γυμνάστριες του Σχολείου.

Leave your thought