Ευχαριστήρια επιστολή – Letter of thanks

24 Feb
0 comment

Αγαπητέ Dario,

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές  που συμμετείχαμε στην 1η διακρατική συνάντηση, στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος  ERASMUS + «DOING SMALL THINGS WITH GREAT LOVE»,   από τις 14 έως τις 21  Φεβρουαρίου, στην πόλη Vinkovci της Κροατίας σας εκφράζουμε τις θερμές ευχαριστίες  σε εσάς προσωπικά τον διευθυντή του OSNOVNA SKOLA ??A. G. Matos ??, στον Josip Ga?par συντονιστή του προγράμματος -η παρουσία του καταλυτική -και σε όλους τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς για τη ζεστή υποδοχή και την καταπληκτική φιλοξενία.Ιδιαίτερες ευχαριστίες εκφράζουμε στις οικογένειες των μαθητών που φιλοξένησαν μαθητές μας για την καλή συνεργασία και τη μεγάλη αγκαλιά που  άνοιξαν όλες αυτές τις ημέρες. Η άψογη οργάνωση του προγράμματος μας έδωσε τη δυνατότητα να γνωρίσουμε το εκπαιδευτικό σύστημα, την ιστορία, την κουλτούρα της χώρας σας αλλά και να εργαστούμε μαζί κάνοντας μικρά πράγματα με μεγάλη αγάπη. Φύγαμε, έχοντας αφήσει καλούς φίλους  στην πόλη Vinkovci της Κροατίας Ανυπομονούμε να ανταποδώσουμε τη φιλοξενία στην Καλαμάτα.

Ο Διευθυντής του σχολείου

Γιάννης Χριστόπουλος

LETTER OF THANKS

Dear Dario,

We, the teachers and students who participated in the 1st trans-national forum that took place in Vinkovci, Croatia between the 14th and 21th of February as part of the implementation of the ERASMUS + project «DOING SMALL THINGS WITH GREAT LOVE», would like to extend our warm gratitude and thanks to you personally, principal of OSNOVNA SKOLA ??A. G. Matos ??, and also to project co-ordinator Josip Ga?par for his pivotal presence and to all and each one of you fellow teachers for your hearty welcome and outstanding hospitality. In addition, we also wish to express our special gratitude to the hosting families for their prompt cooperation and hearty bosom they opened to our students all these days. The impeccable planning of the project gave us not only the opportunity to become acquainted with the education system, history and culture of your country but also the chance to work together on small things with great love. We departed Vinkovci having left back good friends in Croatia. We are looking forward to return the hospitality you showed us in Kalamata.

Sincerely yours,

the Principal