Μέτρα προφύλαξης για την επαναλειτουργία του σχολείου

31 May
0 comment

Οδηγίες προς τους εκπαιδευτικούς

Το συχνότερο σύμπτωμα είναι ο πυρετός. Άλλα συμπτώματα με τα οποία μπορεί να εκδηλωθεί η λοίμωξη είναι βήχας, φαρυγγαλγία, αρθραλγίες, μυαλγίες, καταβολή, ή δύσπνοια.

Ενημερώστε τα παιδιά να μείνουν σπίτι αν νιώθουν άρρωστα.

Παρακολουθήστε καθημερινά τον αριθμό των μαθητών που λείπουν και ενημερώστε τον διευθυντή του σχολείου σε περίπτωση που ο αριθμός των απόντων μαθητών αυξάνεται.

Αφιερώστε χρόνο για να ενημερώσετε τους μαθητές σας για τον ιό αλλά και για να τους ενθαρρύνετε να μιλήσουν για τους φόβους τους και τις ανησυχίες τους σχετικά με τον ιό.

Εκπαιδεύστε τα παιδιά να πλένουν τα χέρια τους με σαπούνι και νερό για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα ή να τα απολυμαίνουν με αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα μετά από κάθε διάλειμμα και ειδικά πριν τη λήψη φαγητού και μετά τη χρήση της τουαλέτας.

Η χρήση γαντιών μιας χρήσης δεν αντικαθιστά σε καμιά περίπτωση το πλύσιμο των χεριών.

Βοηθήστε τα παιδιά να συμμετέχουν στον συχνό καθαρισμό των επιφανειών και των αντικειμένων μέσα στην τάξη (π.χ. θρανία,τσάντες, βιβλία κλπ).

Ενημερώστε τα παιδιά για το πόσο σημαντικό είναι να μην ανταλλάσσουν μεταξύ τους αντικείμενα (π.χ. στυλό, βιβλία,κέρματα κλπ).

Ανοιχτά παράθυρα στις τάξεις για συνεχή αερισμό.

Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.

Αποφυγή ανεμιστήρων και air-condition.

Κρατάμε αποστάσεις.

Θρανία 1,5 μ απόσταση μεταξύ τους και προς τον ίδιο προσανατολισμό.

Μέριμνα για ύπαρξη χώρου απομόνωσης εξοπλισμένου με γάντια και μάσκες.

Αποφυγή συνωστισμού στα διαλείμματα.

Όσο το δυνατόν λιγότερος συνωστισμός κατά την έναρξη και λήξη του σχολικού ωραρίου.

Οδηγίες για τους μαθητές

Leave your thought