Μιλάμε για τον αυτισμό

07 Mar
0 comment

Την Παρασκευή 3 Μαρτίου στις 10.30 το πρωί, η συγγραφέας Παναγιώτα Πλησή είχε συζήτηση με τους μαθητές της Ε΄τάξης του Σχολείου μας στην αίθουσα της Βιβλιοθήκης. Συγκεκριμένα, η συγγραφέας παρουσίασε τον ήρωα ενός βιβλίου της, τον Αγάπιο, ο οποίος βρίσκεται στο φάσμα του αυτισμού.

Ένα παιδί με αυτισμό έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και διαφορετικό τρόπο σκέψης, διάγνωση που γίνεται από τους ειδικούς. Έχει δυσκολία στην κοινωνικοποίηση και στο να κάνει φίλους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε θέλει. Όλα αυτά η συγγραφέας τα παρουσίασε στα παιδιά με διαδραστικό τρόπο, χρησιμοποιώντας τη δραματοποίηση, τη ζωγραφική, την έκφραση συναισθημάτων, ώστε να γίνουν κατανοητές οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα παιδιά με αυτισμό στο να ακολουθούν κανόνες, ενώ συγχρόνως είναι άτομα έξυπνα και ικανά. Τα παιδιά με αυτισμό φοιτούν είτε σε σχολεία γενικής είτε σε σχολεία ειδικής εκπαίδευσης, ανάλογα με το είδος (μορφή) αυτισμού που έχουν. Αρκετά από αυτά συνεχίζουν τις σπουδές τους σε κολέγια ή πανεπιστήμια.

Leave your thought