Τα μυστικά της ανάγνωσης!!!

28 Feb
0 comment

Στις 26-2-2018, σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, στη βιβλιοθήκη μας είχαμε την ευκαιρία να ξεφυλλίσουμε τα μυστικά της ανάγνωσης στη τέταρτη ενημερωτική συνάντηση που συνδιοργανώνει το τμήμα ένταξης του σχολείου μας, ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων και η επιτροπή διαχείρισης της σχολικής μας βιβλιοθήκης. Από το μηχανισμό της ανάγνωσης, τη λειτουργία του και τις αλλαγές που αυτός συντελεί στις εγκεφαλικές λειτουργίες ( κ.Μάλαμα), περάσαμε στα λάθη που πραγματοποιούμε πολύ συχνά γονείς και εκπαιδευτικοί σε σχέση με την ανάγνωση στα παιδιά μας (κ.Σωτηράκη), για να καταλήξουμε με ποιο τρόπο και πως πρέπει να επιλέγουμε βιβλία για τα παιδιά μας αλλά και για εμάς (κ.Παπανικολάου). Μετά το τέλος της συζήτησης ακολούθησαν ερωτήσεις από γονείς και εκπαιδευτικούς σε σχέση με τις εισηγήσεις αλλά και νέες προτάσεις για δράσεις. Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το Μάρτιο όπου και θα συζητήσουμε τη θεματική του διαβάσματος στο σπίτι.

Leave your thought