Οδηγίες – μέτρα πρόληψης κατά της γρίπης

27 Jan
0 comment

Τις τελευταίες ημέρες παρατηρούνται στο σχολείο μας αυξημένα κρούσματα  γρίπης. Ενώ ο εμβολιασμός αποτελεί πάντα τον  καλύτερο τρόπος προφύλαξης, οφείλουμε να ενημερωθούμε και να πάρουμε μέτρα προφύλαξης.

Α. Συμπτώματα  της γρίπης

? Βήχας

? Πονόλαιμος

? Μυαλγίες

? Συνάχι

? Πονοκέφαλος

? Ρίγος

? Αίσθημα κόπωσης

? Διάρροια και εμέτους

Τονίζουμε στους γονείς  ότι οι μαθητές , που παρουσιάζουν τα παραπάνω, πρέπει να παραμένουν στο σπίτι για όσες μέρες διαρκεί ο πυρετός και επιπλέον μετά την υποχώρησή του, χωρίς τη χρήση αντιπυρετικών. Οι γονείς  στο σπίτι να ελέγχουν καθημερινά τα παιδιά για την εμφάνιση συμπτωμάτων γρίπης, όπως αυτά περιγράφονται παραπάνω πριν τα στείλουν στο σχολείο και εάν εμφανίζουν συμπτώματα να μην τα στέλνουν. Σε περίπτωση διαπίστωσης κρουσμάτων Η1Ν1 οι γονείς να τηρούν επακριβώς τις οδηγίες των γιατρών και ενημερώνουν αμέσως τον διευθυντή.

B. Πάρθηκαν τα παρακάτω μέτρα πρόληψης στο σχολείο

1. Έλεγχος του συστήματος ύδρευσης και αποχέτευσης.

2. Μέριμνα ώστε οι νιπτήρες στις τουαλέτες να διαθέτουν πάντα  φιάλη με υγρό σαπούνι και χάρτινες πετσέτες.

3. Μέριμνα ώστε όλοι οι κάδοι απορριμμάτων να περιέχουν πλαστική σακούλα μιας χρήσης.

4. Επιμελής και συχνός καθαρισμός των αντικειμένων κοινής χρήσης (πχ. μπάλες, σκυτάλες, πληκτρολόγιο και ποντίκι των ηλεκτρονικών υπολογιστών κ.α.).

Γ. Ενέργειες σε περίπτωση εκδήλωσης συμπτωμάτων γρίπης στο σχολείο

1. Παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης παραμένουν στο χώρο του ιατρείου μέχρι να τα παραλάβουν οι γονείς τους. Οι γονείς των ασθενών παιδιών, ειδοποιούνται αμέσως, από τον εκπαιδευτικό,  με σκοπό την απομάκρυνση αυτών από το σχολείο. Ο χώρος όπου παρέμεινε το παιδί καθαρίζεται, μετά την αποχώρησή του.

2. Στις εξαιρετικές περιπτώσεις που θα χρειαστεί χορήγηση αντιπυρετικού, δίδεται μόνο παρακεταμόλη σε δοσολογία σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως.

Δ. Προληπτικά μέτρα κατά της διασποράς της γρίπης

Οι εκπαιδευτικοί ενημερώνουν τους μαθητές για μέτρα ατομικής υγιεινής και ταυτόχρονα να φροντίζουν ώστε οι οδηγίες αυτές να τηρούνται.

Οδηγίες ατομικής υγιεινής:

?Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης από τον ιό.

?Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.

?Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο. Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση μέσα στους κάδους απορριμμάτων.

?Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.

?Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι και νερό. Σκούπισμα των χεριών με χάρτινες πετσέτες μιας χρήσης οι οποίες θα απορρίπτονται στους κάδους απορριμμάτων. Όσοι γονείς επιθυμούν,  ύστερα από συνεννόηση με το δάσκαλο του τμήματος, μπορούν  να προσφέρουν  εναλλακτικά να χρησιμοποιούν στην τάξη  αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα. Το μπουκάλι με το αλκοολούχο διάλυμα (με αντλία έγχυσης και βάση) θα βρίσκεται στην  αίθουσα διδασκαλίας, κοντά στην έξοδο και να χρησιμοποιείται υπό την εποπτεία του εκπαιδευτικού της τάξης.

?Τα χέρια πρέπει να πλένονται καλά οπωσδήποτε πριν τη λήψη τροφής.

Ας βοηθήσουμε όλοι, με συνεργασία,  στην αντιμετώπιση  ζητημάτων υγείας των μαθητών μας.

Leave your thought