Οι δάσκαλοι πάνε εκδρομή..

07 Mar
0 comment

Μια πρωτότυπη, ασυνήθιστη αλλά και αυτονόητη πρωτοβουλία πήρε ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας διοργανώνοντας επίσκεψη σε αρχαιολογικούς χώρους της Μεσσηνίας. Συγκεκριμένα, το Σάββατο στις 4 Μαρτίου 2017, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας μαζί με λίγους φίλους και με τη συντροφιά της αρχαιολόγου και διευθύντριας της Εφορείας Αρχαιοτήτων Μεσσηνίας, Μηλίτση Ευαγγελίας, επισκεφτήκαμε το ανακτορικό συγκρότημα στον λόφο του Άνω Εγκλιανού στη Χώρα και στη συνέχεια το Νιόκαστρο της Πύλου.

Είχαμε την τύχη να απολαύσουμε από την κ. Μηλίτση ένα ταξίδι ξενάγησης διακριτικά επιμορφωτικό, άκρως ενδιαφέρον και κατανοητό, εξειδικευμένο μα και απλό σε μια αρμονική ανάμειξη του παλιού με το νεότερο από την οπτική της ειδικού σε ανθρώπους και επιστήμονες, που θα πάρουν γνώση και θα τη μεταφέρουν στους μαθητές τους.

Συγκεκριμένα, επισκεφτήκαμε αρχικά το Ανάκτορο του ομηρικού βασιλιά της Πύλου Νέστορα, το οποίο είναι το καλύτερα σωζόμενο μυκηναϊκό ανακτορικό συγκρότημα στην ηπειρωτική Ελλάδα. Από τα σημαντικότερα ευρήματα του χώρου είναι οι πήλινες πινακίδες της Γραμμικής Β’ γραφής που δίνουν πληροφορίες για καταγραφές προϊόντων, για την κατανομή φόρων, για προσφερόμενες υπηρεσίες και προσφορές στους θεούς.

Η κατασκευή του νέου στεγάστρου προστασίας του Ανακτόρου εκτός από τη λειτουργική του χρήση αποτελεί ένα μοντέρνο αρχιτεκτονικό δημιούργημα.

Κατόπιν, επισκεφτήκαμε το κάστρο της Πύλου και το νέο Αρχαιολογικό Μουσείο το οποίο βρίσκεται στο κτίριο Μαιζώνος, όπου στεγάζει ευρήματα που αναδεικνύουν τη σημασία της παράλιας περιοχής αλλά και της ενδοχώρας της Πυλίας από την παλαιολιθική εποχή έως τον 3ο αι.π.Χ.

Ο Ιερός Ναός της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος, ήταν ένα ακόμη μνημείο που θαυμάσαμε, όπου  απώτερος σκοπός της αποκατάστασής του ήταν η διατήρηση των δύο σημαντικών φάσεων της αρχικής λειτουργίας του ως τζαμί και μεταγενέστερα ως ορθόδοξος χριστιανικός ναός.

Τέλος ξεναγηθήκαμε στο Μουσείο Ενάλιων Αρχαιοτήτων, στο κτίριο Πασά, το οποίο και αποτελείται από σημαίνοντα αρχαιολογικά ευρήματα, ίχνη βυθισμένων ναυαγίων στις θάλασσες της Πελοποννήσου, τα οποία εντοπίστηκαν, ανελκύστηκαν και εκτίθενται χάρη στην ανθρώπινη εξερεύνηση και στη συστηματική και προγραμματισμένη ενάλια ανασκαφική έρευνα.

Η εκδρομή μας τελείωσε με φαγητό και κουβέντα στην όμορφη παραλία της γραφικής Πύλου.

Leave your thought