Παιχνίδι ασκήσεων για μαθητές δημοτικού

19 Mar
0 comment

Το ΓΡΙΦΟΜΠΟΤ είναι ένα διαδικτυακό παιχνίδι που αναπτύχθηκε από το ΓΑΒ LAB προκειμένου να μπορούν παιδιά δημοτικού να απασχοληθούν δημιουργικά συνδυάζοντας ασκήσεις γλώσσας και μαθηματικών με κώδικα.

Το παιχνίδι και ειδικότερα τα πολλά διαφορετικά ταμπλό που μπορούν να δημιουργηθούν βασίζονται σε μεγάλο βαθμό στον αριθμό των διαφορετικών ασκήσεων που υπάρχουν ανά επίπεδο. Πέραν από τους μαθηματικούς και γλωσσικούς γρίφους μαθαίνει τις έννοιες του κώδικα (διαδοχικές ενέργειες μετακίνησης) ενώ παράλληλα βάζει και το γρίφο της εύρεσης της πιο σύντομης διαδρομής μεταξύ πολλών σημείων.

Μπορείτε να κάνετε είσοδο και εγγραφή στον ιστότοπο του παινχνιδιού σε αυτόν τον σύνδεσμο http://grifobot.vacilos.com/ καθώς και να συμβουλευτείτε τις οδηγίες χρήσης που ακολουθούν.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ

Το παιχνίδι είναι πρόταση και προσφορά του Δρ. Βασίλειου Πουλόπουλου, Επίκουρου Καθηγητή στο Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων και μέλους της Ερευνητικής Ομάδας Γνώσης και ΑBεβαιότητας – ΓΑΒ LAB του Πανεπιστήμιου Πελοποννήσου.

Leave your thought