Αναβάθμιση του Εργαστηρίου Η/Υ

11 Dec
0 comment

Με την αγορά καινούριου server από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, το εργαστήριο η/υ αναβαθμίζεται με την εγκατάσταση Λειτουργικού Συστήματος LINUX UBUNTU LTSP.

Η αρχιτεκτονική αυτή μοιράζει την υπολογιστική ισχύ του server στους ήδη υπάρχοντες παλαιούς υπολογιστές με αποτέλεσμα να έχουμε πλέον ένα σύγχρονο και λειτουργικό εργαστήριο με δωρεάν ελεύθερο λογισμικό ανοικτού κώδικα.

Η εγκατάσταση των Windows παραμένει ως δευτερεύουσα λύση.

Σκοπός του μαθήματος Τ.Π.Ε. δεν είναι η κατάρτιση των μαθητών σε κάποιο συγκεκριμένο Λειτουργικό Σύστημα ούτε σε κάποιο λογισμικό πακέτο, αλλά η δημιουργική έκφραση των παιδιών με τη χρήση του υπολογιστή.

Η εφαρμογή του ανοικτού λογισμικού Linux Ubuntu υποστηρίζεται και προάγεται από το Υπουργείο Παιδείας και χρησιμοποιείται ευρέως από πολλά εκπαιδευτικά ιδρύματα σε όλο τον κόσμο. Τα ελληνικά δημόσια σχολεία μάλιστα είναι πρωτοπόρα στον τομέα αυτό και κατέχουν παγκόσμια πρωτιά στη χρήση του.

Ευχαριστούμε πολύ το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για τη συνεργασία και την υποστήριξη.

Ο Δάσκαλος Πληροφορικής

Γιώργος Γκιουλέκας