Πειραματιζόμαστε

16 Dec
0 comment

Τη γοητεία εφικτών και απλών πειραμάτων που μπορούν να εκτελεστούν με τη χρήση συνηθισμένου σχολικού εξοπλισμού και φθηνών υλικών, παρακολούθησαν οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ’ τάξης στο εργαστήριο φυσικής.

dscn2269-900x675 dscn2256-900x675dscn2268-900x675dscn2255-900x675

ΤΑΞΗ Ε’

α .  Mετατροπή της χημικής ενέργειας [ καμινέτο γκαζάκι ] σε θερμότητα .

β .  Μετατροπή της χημικής ενέργειας [ μπαταρία ] σε ηλεκτρική ? φωτεινή και

θερμότητα . [ κατασκευή κλειστού ηλεκτρικού κυκλώματος ]

γ .    Εξηγούμε πειραματικά πώς η θερμότητα μεταφέρεται με ρεύματα .

Όργανα  –  υλικάdscn2263-900x675
   Ένα ποτήρι νερό
   Νερομπογιά
   Ένα μπουκάλι κρύο νερό
   Ένα καρφί
    Ένα χοντρό χαρτόνι
    Καμινέτο
Βήματα ? οδηγίες.
Παίρνουμε το καμινέτο και ζεσταίνουμε το χρωματισμένο νερό [νερό και νερομπογιά κόκκινη]. Έπειτα το αδειάζουμε σ? ένα ποτήρι . Στη συνέχεια ανοίγουμε με το καρφί μία τρύπα πάνω στο χαρτόνι. Τοποθετούμε το χαρτόνι πάνω στο ποτήρι με το ζεστό χρωματισμένο νερό . Έπειτα αναποδογυρίζουμε το μπουκάλι με το κρύο νερό με προσοχή και το τοποθετούμε πάνω στο χαρτόνι, ώστε η σχισμή του χαρτονιού να εφάπτεται με το στόμιο του μπουκαλιού .

Παρατήρηση

Παρατηρούμε ότι το χρωματισμένο νερό από το ποτήρι ανεβαίνει σταδιακά στο μπουκάλι και χρωματίζει το κρύο νερό του μπουκαλιού παίρνοντας κοκκινωπό χρώμα .

Συμπέρασμα

Από  το παραπάνω πείραμα συμπεραίνουμε ότι στα υγρά και στα αέρια η θερμότητα μεταφέρεται με ρεύματα . Το υγρό ή ο  αέρας  που έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία μετακινείται προς τα πάνω μεταφέροντας θερμότητα .

ΤΑΞΗ ΣΤ

Εξηγούμε πειραματικά πώς  η θερμότητα μεταφέρεται στα στερεά σώματα με αγωγή .

Όργανα ? υλικά
Μεταλλική βελόνα  πλεξίματος
Φελλόςdscn2259-900x675
Κερί
Πλαστελίνη
Βήματα ? οδηγίες
Στερεώνουμε ένα κερί στο θρανίο μας τοποθετώντας στο κάτω μέρος πλαστελίνη. Παίρνουμε τη βελόνα πλεξίματος και στη μία άκρη της τοποθετούμε το φελλό [ μονωτής ]. Έπειτα στάζουμε στη βελόνα σταγόνες από κερί σε διαδοχικά σημεία. Θερμαίνουμε τη βελόνα στην άλλη άκρη της, με το αναμμένο κερί που βρίσκεται στο θρανίο.
Παρατήρηση

Παρατηρούμε καθώς θερμαίνουμε την άκρη της βελόνας ότι η θερμότητα μεταδίδεται σταδιακά  στα κομμάτια κεριού που λιώνουν και πέφτουν. Πρώτα πέφτει το κομματάκι κεριού που βρίσκεται κοντά στη φλόγα [ λιώνει ] και τελευταίο λιώνει αυτό που βρίσκεται κοντά στο χέρι μας.

Συμπέρασμα

Από το παραπάνω πείραμα συμπεραίνουμε πως η θερμότητα μεταδίδεται με αγωγή, πάντα από τα ζεστά στα κρύα σώματα.

Leave your thought