Η πλατφόρμα παίρνει τελική μορφή

01 Oct
0 comment

Η πλατφόρμα του παιχνιδιού που αφορά τα μαθηματικά και το πολιτισμό που το σχολείο μας φτιάχνει προχωρά δυναμικά. Οι παίκτες μαθητές θα έχουν την δυνατότητα να αντιλαμβάνονται το χώρο (πχ., φωτο 1 & 2, Νεστάνη) σε τρισδιάστατα μοτίβα αποτελώντας και οι ίδιοι κομμάτι της ιστορίας του τόπου τους και ταυτόχρονα της Ευρώπης. Με αυτό το τρόπο τα μαθηματικά και η ιστορία συνδέονται άρρηκτα και η μάθηση γίνεται εμπειρία στην οποία συμμετέχουν όλες μας οι αισθήσεις. Κατά αυτό το τρόπο οι μαθητές δύνανται να χρησιμοποιούν στρατηγικές και τεχνικές διαχείρισης της πληροφορίας για την εδραίωση της μάθησης από όλα τα περιβάλλοντα στα οποία συμμετέχουν.

Ενεργοί μαθητές πλέον οι μαθητές μας, μαθαίνουν να αξιοποιούν όλα τα ερεθίσματα που τους δίνονται, να τα ξεχωρίζουν και να τα ταξινομούν. Και όλα αυτά μέσα από το παιχνίδι!!! Ο ενθουσιασμός μας στα ύψη!!!

Leave your thought