Σχολικός Κανονισμός – ΚΑΝΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

0 comment

10ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΚΑΝΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Το σχολείο  μας είναι μια μικρή κοινωνία. Μέσα σ? αυτό μαθαίνουμε ν? αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας, να σεβόμαστε και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον, να εκφράζουμε τη γνώμη μας με ευγένεια και σεβασμό, να συνεργαζόμαστε και να γινόμαστε καλύτεροι. Μαθαίνουμε ότι όλοι έχουμε δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις.

Για να πετύχουμε την καλύτερη δυνατή συνεργασία και την ομαλή λειτουργία του σχολείου, φροντίζουμε να σεβόμαστε και να τηρούμε ορισμένους κανόνες και οδηγίες.

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ

• Φροντίζω να βρίσκομαι έγκαιρα στο σχολείο.
  • Ώρα προσέλευσης : 8.00 ? 8.15 π. μ.
  • Το πρωί παραμένω στο προαύλιο με την τσάντα μου έως ότου χτυπήσει το κουδούνι, αν είναι άσχημος ο καιρός μένω στο χώρο υποδοχής στο ισόγειο.
  • Την ώρα της προσευχής συμπεριφέρομαι με τον ανάλογο σεβασμό
  • Συμμετέχω στο πρόγραμμα πρωινής γυμναστικής.
  • Ακούω με προσοχή τις ανακοινώσεις της ημέρας.

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑΤΑ

• Στα διαλείμματα κατεβαίνουμε όλοι στο προαύλιο. Κανείς δεν παραμένει στο εσωτερικό του σχολείου ή στην τάξη, η οποία κλειδώνει.
  • Δεν τηλεφωνώ για κανένα λόγο. Η επικοινωνία με τους γονείς γίνεται από το δάσκαλο της τάξης
  • Προσέχω τα μικρότερα παιδιά, τον εαυτό μου και τους άλλους. Δε σπρώχνω και δεν συμπεριφέρομαι βίαια.
  • Απευθύνομαι στο δάσκαλο της εφημερίας αν υπάρχει θέμα με τη συμπεριφορά κάποιου παιδιού.
  • Σέβομαι και ακολουθώ τις οδηγίες των δασκάλων .

ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΧΩΡΟ

• Όταν χτυπάει το κουδούνι για διάλειμμα ή σχόλασμα , ο/η δάσκαλος/α μας ανοίγει την πόρτα της τάξης (για αποφυγή ατυχημάτων).
  • Σε περίπτωση σεισμού ή άλλης έκτακτης ανάγκης συμμορφώνομαι απολύτως με τις οδηγίες του δασκάλου.
  • Φροντίζω να κινούμαι περπατώντας πάντα δεξιά στη σκάλα – είτε την ανεβαίνω είτε την κατεβαίνω, δεν φωνάζω, δεν σπρώχνω, δεν τρέχω, δεν βιάζομαι στις σκάλες.
  • Όταν μετακινούμαι για να παρακολουθήσω άλλο μάθημα κινούμαι ήρεμα και δεν ενοχλώ τις υπόλοιπες τάξεις .
  • Αποφεύγω να χρησιμοποιώ λέξεις και φράσεις που προσβάλλουν και πληγώνουν τους άλλους .
  • Φροντίζω να διατηρούνται όλοι οι χώροι του σχολείου (απ? την τάξη μου μέχρι την αυλή) καθαροί .
  • Φτιάχνουμε μαζί με το/τη δάσκαλο/α και τους συμμαθητές μας τους κανόνες της τάξης και συμφωνούμε τι θα συμβαίνει σε περίπτωση που δεν τηρούνται .
  • Απαγορεύεται αυστηρά η χρήση κινητών τηλεφώνων ή φορητών ηλεκτρικών παιχνιδιών στο χώρο του σχολείου .
  • Φροντίζω η τσάντα μου να περιέχει μόνο ό,τι χρειάζεται για το πρόγραμμα της ημέρας .
  • Έχω την ευθύνη για το ντουλάπι στην τάξη που έχει το όνομά μου.

Ο Διευθυντής

Γιάννης Χριστόπουλος                                                                                                       Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου

Leave your thought