Σχολική Ημέρα Αθλητισμού

11 Oct
0 comment

Από το σχ. έτος 2014-15 η πρώτη Δευτέρα κάθε Οκτώβρη καθιερώθηκε ως  Πανελλήνια  Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. H μέρα αυτή θα συνδέεται κάθε σχολικό έτος με κεντρικό “θεματικό άξονα” ευρύτερου μαθησιακού πεδίου που θα υλοποιείται μέσα από τον σχολικό αθλητισμό.

Για τη φετινή σχολική χρονιά ο θεματικός άξονας είναι:

«ΑΘΛΟΥΜΑΙ- ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ»

Η ημέρα αυτή έρχεται ως συνέχεια της Ευρωπαϊκής εβδομάδας Αθλητισμού στις 23-30 Σεπτεμβρίου με σύνθημα be active και έχουν γίνει ή συνεχίζονται μια σειρά από δράσεις και εκδηλώσεις.

Επιτακτικός στόχος  της Διεύθυνσης Φυσικής Αγωγής της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Π.Ε. και Δ.Ε. του ΥΠ.Π.Ε.Θ. είναι η άθληση πρωτίστως να αποτελεί μια ευχάριστη δραστηριότητα, με απώτερο σκοπό τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών και την υιοθέτηση ενός υγιεινού τρόπου ζωής και στην ενήλικη ζωή τους.

Έτσι σήμερα, Τετάρτη 10 Οκτωβρίου, ύστερα από αναβολή της ημερομηνίας, υλοποιήθηκαν με επιτυχία στο χώρο του σχολείου μας, αθλητικές και κινητικές δραστηριότητες οι οποίες συνδυάστηκαν παράλληλα με προβολές ταινιών και βίντεο,  καλλιτεχνική ? εικαστική ? μουσική ενασχόληση (π.χ. δημιουργία αφίσας, κολάζ , τραγούδι).

Τα παιδιά περνώντας από διάφορους σταθμούς δράσεων, χάρηκαν και διασκέδασαν παίζοντας ποδόσφαιρο, καλαθοσφαίριση, πετοσφαίριση, σκυταλοδρομίες, παραδοσιακά παιχνίδια ενώ παράλληλα χόρεψαν, τραγούδησαν τον ολυμπιακό ύμνο και δημιούργησαν κολάζ/ αφίσα με τον τίτλο του φετινού θεματικού άξονα.

Leave your thought