Συνέντευξη από έναν συγγραφέα….

01 Mar
0 comment

Συνέντευξη από τον δάσκαλο και συγγραφέα Φώτη Κατσιμπούρη πήραν οι μαθητές της Ε1 του Σχολείου μας την Τετάρτη το πρωί, 22/2/2017, όταν επισκέφτηκαν το 7ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας. Οι μικροί ερευνητές-δημοσιογράφοι με τις εύστοχες ερωτήσεις τους άντλησαν πληροφορίες από τον συγγραφέα και δάσκαλο για το πώς και το γιατί αποφασίζει κάποιος να ασχοληθεί με την συγγραφή βιβλίων.

Έτσι, ακολουθώντας τις απαντήσεις της συνέντευξης δημιούργησαν ένα βιογραφικό σημείωμα του συγγραφέα, το οποίο και ακολουθεί.

Ο Φώτης Κατσιμπούρης γεννήθηκε στην Καλαμάτα και συνεχίζει να ζει στην ίδια πόλη με τη γυναίκα του και τα δύο παιδιά του. Σπούδασε παιδαγωγικά στην Τρίπολη και στην Αθήνα και δουλεύει ως δάσκαλος και συγγραφέας. Με το γράψιμο άρχισε να ασχολείται από μικρός, ενώ τώρα αγαπημένες του ασχολίες εκτός από το διάβασμα είναι η μουσική, το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ. Αγαπάει τη δουλειά του και απεχθάνεται τις εντάσεις και τις προστριβές.

Το γράψιμο για τον συγκεκριμένο συγγραφέα ξεκινάει από μία τυχαία αφορμή που στη συνέχεια γίνεται ιστορία και ολοκληρώνεται στο μυαλό του. Μετά ακολουθεί το γράψιμο του βιβλίου, το οποίο μπορεί να κρατήσει από έντεκα μήνες έως και τρία χρόνια, με δυσκολότερο σημείο την εύρεση του τίτλου. Γράφει επειδή τον ευχαριστεί η διαδικασία της έρευνας και κατόπιν της μυθοπλασίας, γιατί με τον τρόπο αυτό του δίνεται η ευκαιρία να σχολιάζει ή να ξαναφτιάχνει τον κόσμο που ζούμε.

Τα βιβλία του ασχολούνται με τη λογοτεχνία του φανταστικού και έχουν σχέση με θρύλους και παραδόσεις του λαού μας. Περιλαμβάνουν επίσης προσωπικές εμπειρίες και απευθύνονται σε ενήλικες αλλά και σε εφήβους. Αγαπημένος του συγγραφέας είναι ο Ουμπέρτο Έκο.

Το πρώτο του βιβλίο ήταν ο “Σκιοφύλακας”,το οποίο και έχει εξαντληθεί.  Ακολουθεί ο “Όρκος” με τα περισσότερα αντίτυπα, το “Ανάμεσα σε δύο Αγγέλους” και ” Μάργω”.

Leave your thought