Γνωριμία με τους φίλους μας από την Φινλανδία και την Ισπανία

15 Dec
0 comment

Το σχολείο μας συμμετέχει από τον Σεπτέμβρη του 2017, για πρώτη φορά, στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus, με το σχέδιο Active School Days.

Στα πλαίσιά του, έφτασε η ώρα να γνωρίσουν οι μαθητές μας τους μαθητές των υπόλοιπων σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Η αρχή έγινε την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου όπου οι μαθητές της Πέμπτης τάξης επικοινώνησαν μέσω SKYPE με το σχολείο ?Collegio IPATIA? της Μαδρίτης.

Ακολούθησε επικοινωνία με τους μαθητές του Φινλανδικού Σχολείου την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου.

Και στις δύο συνομιλίες, οι μαθητές μας, καλά προετοιμασμένοι από την καθηγήτρια των Αγγλικών τους, επικοινώνησαν με τους νέους τους φίλους, έλυσαν τις απορίες τους γύρω από το πρόγραμμα αλλά και άλλα θέματα που τους απασχολούσαν, τραγούδησαν και ανανέωσαν το ραντεβού τους για τον νέο χρόνο!

Leave your thought