Μαθήματα κολύμβησης για τους μαθητές της Γ’ Τάξης

05 May
0 comment

Με μεγάλο ενθουσιασμό πραγματοποιούνται τα μαθήματα κολύμβησης στο Δημοτικό Κολυμβητήριο για τους μαθητές της Γ’ Τάξης του Σχολείου μας.

Τα συγκεκριμένα μαθήματα υλοποιούνται στα πλαίσια του προγράμματος «Διδασκαλία Κολύμβησης για την Γ΄ Δημοτικού» που στοχεύει στην απόκτηση κολυμβητικής παιδείας- επάρκειας και ειδικότερα στην απόκτηση βιωματικής γνώσης των βασικών κανόνων ασφαλείας και υγιεινής γύρω και μέσα στο υδάτινο περιβάλλον. Ετσι, επιδιώκεται η μείωση του αριθμού των πνγμών στη χώρα μας μέσω του παιχνιδιού και της ψυχαγωγίας ενώ ταυτόχρονα ενισχύεται η αυτοπεποίθηση των μαθητών.

Κάθε μάθημα θα υλοποιείται εντός ενός συνεχομένου διδακτικού δίωρου, στο οποίο θα περιλαμβάνεται και ο χρόνος μετάβασης των μαθητών από και προς το κολυμβητήριο.

Leave your thought