6η πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

25 Sep
0 comment

«Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου»

Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υ.ΠΑΙ.Θ. εναρμονίζει την 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 η οποία θα εορταστεί την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019.

Κεντρικός στόχος είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου, μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων  αναφέρουν στους μαθητές,  την Πέμπτη 26/9,  στις τάξεις  τα οφέλη του αθλητισμού  και προετοιμάζουν τους μαθητές για το πρόγραμμα της επόμενης ημέρας.

ΩΡΕΣ  & ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

1η    8.30΄π.μ.-8.50΄π.μ.

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΕΡΟΒΙΚΗΣ

2η    9.00΄π.μ.-9.40΄π.μ.

ΣΤ1,ΣΤ2,Ε1, Ε2 στο γήπεδο του μπάσκετ δρομικά αγωνίσματα (τσουβαλοδρομίες, ντρίπλα με μπάλα καλαθοσφαίρισης και τρέξιμο) μεταφέροντας ένα μπαλόνι ανάμεσα στις πλάτες δύο μαθητών ? όσα προλάβουμε.
Οδηγίες και επίβλεψη : Μάλαμα Β., Κοσμόπουλος Γ., Χρυσανθακόπουλος Κ., Σακαρέλη Ν.

Α1, Α2, Β1, Β2 στο χώρο μπροστά από την πέργκολα (κατά μήκος όμως) τσουβαλοδρομίες ή τσούλημα μεγάλης μπάλας μέχρι 9.20΄και μανταλάκια μέχρι 9.40΄π.μ..
Οδηγίες και επίβλεψη: Τριανταφυλλόπουλος Ν., Ανδρινόπουλος Γ., Σάλμα Σ., Παραρά Μ., Χρονοπούλου Ν.

Γ1, Γ2, Δ1, Δ2, Δ3 στο χώρο που στοιχίζονται οι μικρές  τάξεις   για προσευχή (πάλι κατά μήκος) μανταλάκια μέχρι 9.20΄και τσουβαλοδρομίες ή τσούλημα μεγάλης μπάλας μέχρι 9.40΄.
Οδηγίες και επίβλεψη: Παναγιωτοπούλου Ι., Γκιουλέκας Γ., Κορατζόπουλος Γ., Κετσέα Θ., Κουτσοπέτρου Ά., Παπαδολιοπούλου Γ.

Στον μαραθώνιο θα είμαστε όλοι παρόντες. Όσοι θέλουν μπορούν να καθοδηγούν το τμήμα τους . Όλοι θα είμαστε επιβλέποντες.
Τη 2η ώρα θα μοιραστούμε στο γήπεδο του μπάσκετ για τα δρομικά αγωνίσματα των μεγάλων και στο χώρο που γίνεται η προσευχή για τα δρομικά των μικρών.

9.40΄π.μ.-10.00΄π.μ. ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ

3η -4η   10.00΄π.μ. – 11.30΄π.μ. ΤΑΞΕΙΣ Α1, Α2, Β1, Β2.

Α1: Ισόγειο, πολλαπλών , μουσικά στεφάνια, αλάτι ψιλό.

Α2: Μουσικά στεφάνια, αλάτι ψιλό, ισόγειο δυτικά, πολλαπλών.

Β1: Πολλαπλών, μουσικά στεφάνια, αλάτι ψιλό, ισόγειο δυτικά.

Β2 : Αλάτι ψιλό, ισόγειο δυτικά, πολλαπλών, μουσικά στεφάνια.

Επίβλεψη και συνοδεία τμήματος:

Α1 Σάλμα Σ.  Β1 Τριανταφυλλόπουλος Ν. Α2 Ανδρινόπουλος Γ.   Β2 Χρονοπούλου Ν.

3η -4η   10.00΄π.μ. – 11.30΄π.μ. ΤΑΞΕΙΣ Δ1, Δ2,Δ3, Γ1, Γ2.

Επίβλεψη και βοήθεια στη μετακίνηση

Κουτσοπέτρου Ά., Γεωργοπούλου Δ., Σακαρέλη Ν.

3η -4η   10.00΄π.μ. – 11.30΄π.μ. ΤΑΞΕΙΣ Ε1, Ε2, ΣΤ1, ΣΤ2.

10.00΄π. μ. – 10.40΄π.μ. :  Ε1, Ε2   τετρασφαίριση.

ΣΤ1, ΣΤ2,  μπάσκετ (4-4 στις δύο μπασκέτες, βόλεϊ (δύο ομάδες θα έχουμε χωρίσει το γήπεδο), σουτάκια χάντμπολ σε δύο τέρματα απέναντι το ένα από το άλλο.

Εδώ μπορούμε να βάλουμε σκοινί και  πίσω ανάμεσα στις δύο ακρινές τετρασφαιρίσεις για να παίξουνε και εκεί βόλεϊ.

10.50΄π.μ.- 11.30΄π.μ. : ΣΤ1, ΣΤ2, τετρασφαίριση.

Ε1, Ε2   μπάσκετ (4-4 στις δύο μπασκέτες, βόλεϊ (δύο ομάδες θα έχουμε χωρίσει το γήπεδο), σουτάκια χάντμπολ σε δύο τέρματα απέναντι το ένα από το άλλο.

Επίβλεψη και καθοδήγηση Κατσαριώτη Α., Παπανικολάου Π., Κοσμόπουλος Γ., Θεοχάρη Α..

11.30΄π.μ. ? 11.45΄π.μ. ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ

Τις δύο τελευταίες ώρες τα παιδιά θα μείνουν στις τάξεις τους (κάνοντας  κανονικά το διάλλειμα στις 12.25΄μ.μ.) όπου μπορείτε να τα απασχολήσετε με ζωγραφική, παραμύθια, κατασκευές, συζητήσεις ή ότι άλλο θέλετε που να αφορά στο θέμα της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού «Αγαπώ την άθληση, αγαπώ την υγεία μου».

Leave your thought