‘Ενταξη του 10ου στο πρόγραμμα “Σχολικά Γεύματα”

17 Sep
0 comment

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι με την υπ αριθμ. Φ.14/ΦΜ/126841/Δ1 – ΦΕΚ 3210 22/08/2019 Υ.Α. με θέμα : Υλοποίηση και επέκταση του προγράμματος “Σχολικά Γεύματα”, εντάσσεται το σχολείο μας  στο πρόγραμμα

“Σχολικά Γεύματα”

για το σχολικό έτος 2019-20. Η έναρξη του προγράμματος προσδιορίζεται  στις αρχές Οκτωβρίου.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Το πρόγραμμα «Σχολικά Γεύματα» απευθύνεται στο σύνολο των μαθητών του σχολείου η καθημερινή προσφορά στο σχολείο ενός δωρεάν, υγιεινού γεύματος περιλαμβάνει σημαντικά κοινωνικά και οικονομικά οφέλη, όπως η μείωση των κοινωνικών ανισοτήτων και του κοινωνικού αποκλεισμού, η ενίσχυση της εκπαίδευσης, η ενίσχυση της αποδοτικότητας των μαθητών.

Το μενού του προγράμματος αφορά και τις πέντε εκπαιδευτικές ημέρες της εβδομάδας και είναι ειδικά σχεδιασμένο από  Πανεπιστημιακό Φορέα για να καλύψει τις διατροφικές ανάγκες των μαθητών στα πλαίσια της υγιεινής μεσογειακής διατροφής. Τα παραπάνω γεύματα παρασκευάζονται από επιλεγμένο προμηθευτή που διαθέτει τα απαιτούμενα συστήματα υγιεινής και σύμφωνα με τις αυστηρές προδιαγραφές που έχουν οριστεί από το Υπουργείο. Παραλαμβάνονται από Επιτροπή που έχει συστήσει ο Σύλλογος Διδασκόντων.

Λόγω έλλειψης υποδομών (μεγάλη αίθουσα εστιατορίου ?τραπεζοκαθίσματα- τραπεζοκόμοι κ.α ),οι   μαθητές που δεν παρακολουθούν  το ΟΛΟΗΜΕΡΟ, και δηλώσουν οι γονείς  θα παραλαμβάνουν καθημερινά το γεύμα,  υποχρεωτικά, σύμφωνα με το σχεδιασμό  του σχολείου,  στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο πίσω μέρος της αίθουσας εκδηλώσεων,  θα το τοποθετούν σε ειδική τσάντα που θα προμηθευτούν  και θα το παίρνουν στο σπίτι

Η  μη παραλαβή του γεύματος για  2 συνεχιζόμενες ημέρες, ή κατασπατάληση ( πέταγμα σε κάδους)  συνιστά αυτόματη διαγραφή. Για τη συμμετοχή των μαθητών στο πρόγραμμα «Σχολικά Γεύματα», ζητείται η ενυπόγραφη συγκατάθεσή σας την οποία θα επιστρέψετε στο Σχολείο.

Γιάννης Χριστόπουλος

Υπεύθυνες δηλώσεις για την συμμετοχή στα σχολικά γεύματα έχουν δοθεί σε όλους τους μαθητές. Μπορείτε επίσης να τις βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο (Link)

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΑ Σ?Χ?Ο?Λ?Ι?Κ?Α? Γ?Ε?Υ?Μ?Α?Τ?Α? Ε?Ω?Σ? Κ?Α?Ι? Π?Α?Ρ?Α?Σ?Κ?Ε?Υ?Η?,? 2?0 ?Σ?Ε?Π?Τ?Ε?Μ?Β?Ρ?Ι?Ο?Υ

Leave your thought