Αλλάζουμε το προαύλιο του σχολείου μας

17 May
0 comment

‘Εγιναν χθες στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας εργασίες φύτευσης και περιποίησης καλλωπιστικών & αρωματικών φυτών καθώς και  εσπεριδοειδών δέντρων (λεμονιές, πορτοκαλιές) από μαθητές  υπό την επιμέλεια και επίβλεψη της κας Έλενας Μαυρομάτη. Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο εργασιών του Εργαστήριου Κηπουρικής που λειτούργησε η κα Μαυρομάτη τη φετινή χρονιά στο σχολείο μας. Επιπλέον προσθήκη υπήρξε η τοποθέτηση κομποστοποιητή απο το σχολείο σε σημείο του σχολικού κήπου. Οι μαθητές επιμορφώθηκαν απο την κα Μαυρομάτη για την χρήση και τις ιδιότητες του κομποστοποιητή και στη συνέχεια προχώρησαν σε δεντροφύτευση, πότισμα και ενημέρωση για την ιδιαίτερη φροντίδα των διαφόρων ειδών που από χθες κοσμούν τον σχολικό μας κήπο….

Leave your thought