Συμμετοχή του 10ου Δ.Σ. Καλαμάτας στο διεθνές συνέδριο ECOMEDIA

20 Oct
0 comment

Το σχολείο μας με την συμμετοχή του στο πανευρωπαϊκό πρόγραμμα IDEA συμμετέχει από τις 19 έως και τις 22 Οκτωβρίου στο 14ο διεθνές συνέδριο καλών πρακτικών για την εκπαίδευση, ECOMEDIA, υπό τον τίτλο “Δημιουργικότητα και Καινοτομία υπό το πρίσμα των ηλεκτρονικών μέσων στην Εκπαίδευση”, το οποίο πραγματοποιείται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, το πανεπιστήμιο Πελοποννήσου (https://www.uop.gr/en/) καθώς και το Center for Applied Game Studies, Danube University Krems, από την Αυστρία (http://donau-uni.ac.at/ags). Στο συνέδριο αυτό θα συζητηθούν πολλές και καλές πρακτικές για τα ηλεκτρονικά μέσα στην εκπαίδευση.

Το πλήρες πρόγραμμα του συνεδρίου μπορείτε να το δείτε εδώ.

Εκπαιδευτικοί από όλες τις χώρες της Ευρώπης θα έχουν την ευκαιρία για τρεις ημέρες να συζητήσουν πρακτικές, να ανταλλάξουν απόψεις και να συζητήσουν σημαντικά ερευνητικά δεδομένα στο χώρο της εκπαίδευσης και των ηλεκτρονικών μέσων. Η εκπαιδευτικός του σχολείου μας Βασιλική Μάλαμα παρουσίασε την Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2020, το πρόγραμμα IDEA στο οποίο το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά από τη περσινή σχολική χρονιά, που ως στόχο έχει τη σύνδεση της ιστορίας και του πολιτισμού με τα μαθηματικά, μέσα από την κατασκευή μιας δυναμικής και καινοτόμου πλατφόρμας που θα αποτελέσει ελεύθερο εκπαιδευτικό εργαλείο στο μέλλον για την τάξη. Εκπαιδευτικοί από όλη την Ευρώπη έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την προσέγγιση των μαθηματικών από τις πρώτες τάξεις του δημοτικού σε συνδυασμό με την τεχνολογία καθώς και τη σημασία της αλλαγής της νοοτροπίας και της φιλοσοφίας στην εκπαίδευση του 21ου αιώνα. Η σημασία του συνεδρίου είναι πολύ σημαντική μιας και αποδεικνύει τα γρήγορα και σημαντικά αντανακλαστικά της εκπαιδευτικής κοινότητας για καλύτερη και ποιοτικότερη εκπαίδευση ακόμη και στην εποχή του κορονοϊού.

Εδώ μπορείτε να επισκεφτείτε τη σελίδα του προγράμματος IDEA στο Facebook.

Leave your thought