Τα Λαζαράκια

21 Apr
0 comment

Το Σάββατο του Λαζάρου, ένα από τα όμορφα έθιμα του λαού μας που ωστόσο σήμερα έχει κατά πολύ λησμονηθεί, διηγήθηκαν τα παιδιά της Β2 τάξης του σχολείου μας με έναν όμορφο και διαφορετικό τρόπο, την τελευταία Παρασκευή πριν τη Μεγάλη Εβδομάδα στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Παλιότερα για την ψυχή του Λάζαρου οι γυναίκες ζύμωναν ανήμερα το πρωί ειδικά κουλούρια, τους «λαζάρηδες», τα «λαζαρούδια» ή «λαζαράκια» όπως έλεγαν, μια και ο αναστημένος φίλος του Χριστού πίστευαν πως είχε παραγγείλει. Από την προηγούμενη ημέρα είχαν συλλέξει άνθη και με αυτά στόλιζαν καλαθάκια με τα οποία γυρνούσαν από σπίτι σε σπίτι και τραγουδούσαν.

Σήμερα τα κάλαντα για το Σάββατο του Λαζάρου τραγουδιούνται σε ελάχιστες περιοχές, ενώ παλιότερα ήταν από τα πιο ζωντανά έθιμα και έδιναν ιδιαίτερο τόνο στις μικρές κοινωνίες.

Εμάς μας τα έψαλλαν οι μικροί μαθητές της Β2 και μας μύησαν σε ένα έθιμο που εκλείπει!!

Leave your thought