Το Σχολείο μας στην Πολωνία

22 Oct
0 comment

Το χρονικό διάστημα 11-18 Οκτωβρίου 2019 έλαβε χώρα στο Zblewo της Πολωνίας ,η 3η διακρατική συνάντηση των εταιρικών σχολείων (Αγγλία, Πολωνία, Ουγγαρία και Ελλάδα) , στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS +KA2 -Responsible Citizens in Primary Schools.

Η φιλοξενία των Πολωνών συναδέλφων, του σχολείου αλλά και του Δήμου του Ζblewo, ήταν ιδιαίτερα θερμή.

Μας καλωσόρισαν με μια γιορτή που διοργανώνει το σχολείο κάθε χρόνο αυτή την εποχή για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου ακόμη και εκείνους  που έχουν συνταξιοδοτηθεί.

Στη διάρκεια της εβδομάδας συμμετείχαμε σε εκπαιδευτικές συναντήσεις που αφορούσαν στους στόχους του προγράμματος. Στις δράσεις που πρέπει να γίνουν. Στις ευθύνες και τις εργασίες που θα αναλάβει η κάθε ομάδα και στο πως θα πετύχουμε τη διάχυση των αποτελεσμάτων.

Ξεναγηθήκαμε στους χώρους του σχολείου από μαθητές, και είδαμε έργα των παιδιών που αφορούν στο πρόγραμμα.Παρακολουθήσαμε διδασκαλίες Πολωνών συναδέλφων καθώς και γιορτή μαθητών αφιερωμένη στην Εθνική Ημέρα Εκπαίδευσης της Πολωνίας, όπου αφού βραβεύτηκαν από το Δήμαρχο οι εκπαιδευτικοί του σχολείου με τιμητικά διπλώματα, οι εκπαιδευτικοί μας, όπως και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί βραβεύτηκαν από τους μαθητές με ιδιαίτερα δώρα για τη προσφορά τους στην εκπαίδευση.

Επίσης, συμμετείχαμε μαζί με ομάδες Πολωνών μαθητών σε δεντροφύτεση σε ένα από τα υπέροχα δάση της περιοχής.

Ξεναγηθήκαμε σε τουριστικούς προορισμούς της περιοχής, όπως το Εθνογραφικό μουσείο στο Wdzydze Kiszewskie όπου είδαμε πως διαμορφώθηκε η οικοδόμηση των σπιτιών από το 18ο αιώνα μέχρι σήμερα
και το πάρκο με το ανάποδο σπίτι στο χωριό Szymbark στη Βόρεια Πολωνία, όπου ο Πολωνός κατασκευαστής Daniel Czapiewski θέλησε με αυτό τον τρόπο να συμβολίσει την κομμουνιστική κατοχή επί σειρά ετών στην πατρίδα του.Στην πορεία όμως αυτό το ανάποδο σπίτι κατέληξε να ασκεί  κριτική και στη σύγχρονη κοινωνία. Όπως δηλώνει ο δημιουργός του: ? Το σπίτι αυτό είναι μια προειδοποίηση για το μονοπάτι που έχουμε πάρει. Η ανθρωπότητα χαλάει τον κόσμο και μόνο η ανθρωπότητα μπορεί να τον φτιάξει ξανά?.

Επισκεφθήκαμε επίσης το Μουσείο Β’ Παγκοσμίου Πολέμου και το Μουσείο Αλληλεγγύης, δύο από τα σημαντικότερα Μουσεία της γειτονικής πόλης Gdansk που έπαιξε μεγάλο ρόλο τόσο κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκ. Πολέμου όσο και κατά την μετάβαση της Πολωνίας από τον Κουμουνισμό στην Δημοκρατία.

Την τελευταία μας ημέρα παρακολουθήσαμε την τελετή υποδοχής και ορκωμοσίας της Α΄ Δημοτικού.

(Βλέπετε τα χεράκια τους σε στάση ορκωμοσίας και τα μολύβια με τα οποία τα χρήζουν μαθητές του σχολείου).

Συμμετείχαμε διαδραστικά στην παρουσίαση παραδοσιακών προϊόντων και τρόπου ζωής των Πολωνών(γνέσιμο, πλέξιμο, γέμισμα μαξιλαριών με πούπουλα από κότες, ξυλογλυπτική…)

και στο τέλος της ημέρας επισκεφθήκαμε το πάρκο Wirty. Ένα πάρκο που φιλοξενεί 831 είδη δέντρων.

Αφού μας ξεναγήσανε οι υπεύθυνοι του πάρκου,  ο Δήμαρχος και οι συνάδελφοι με τη διευθύντρια του σχολείου μας αποχαιρέτησαν με ένα πλουσιοπάροχο τραπέζι με τη συνοδεία τραγουδιών και χορών παραδοσιακού Πολωνικού συγκροτήματος.

Οι εντυπώσεις μας από το πρόγραμμα, το σχολείο, τη φιλοξενία και τη φύση της Πολωνίας εξαιρετικές.

Νομίζω ότι αυτό που φέρνουμε μαζί μας είναι η ηρεμία που επικρατούσε σε όλες τις δράσεις και εκδηλώσεις, η ευγένεια όλων, ο σεβασμός στην εκπαίδευση, στο σχολείο και στην παράδοση και η χαρά και η τιμή που ένιωθαν όλοι για το ότι επισκεφθήκαμε τη χώρα τους , την πόλη και το σχολείο τους.

Αναχωρήσαμε την επόμενη ημέρα κουρασμένοι αλλά γεμάτοι από ενέργεια και καινούριες  ιδέες που θα μεταφέρουμε με πολύ αγάπη στη χώρα μας και στο σχολείο μας!!!

Leave your thought