Βήματα στην εξ αποστάσεως ασύγχρονη εκπαίδευση

21 Mar
0 comment

Στο πλαίσιο υλοποίησης της υπ Αρ. Πρωτ. 39676/Δ2 20-03-2020 εγκυκλίου του ΥΠ. ΠΑΙ. Θ. προτείνω:

• Να γίνει καταρχάς  εγγραφή των εκπαιδευτικών στο Π.Σ.Δ..
  • Να δημιουργήσουμε ( οι εκπαιδευτικοί ) πλατφόρμα, από τις υπάρχουσες νομίζω η e-me είναι η περισσότερο λειτουργική για μαθητές και εκπαιδευτικούς.
  • Να δημιουργήσουμε  ψηφιακές τάξεις  και στη συνέχεια,
  • Να δώσουμε οι εκπαιδευτικοί το Α.Μ. στους γονείς, όσοι μπορούν να εγγραφούν  και τέλος
  • να προσκαλέσουμε τους  μαθητές στην ψηφιακή τάξη που έχουμε δημιουργήσει. Όλο αυτό το διάστημα εξυπακούεται πως θα στέλνουμε εργασίες στα e-mail s.

H αποστολή συνδέσμων κατά τη γνώμη μου δεν βοηθά αντίθετα δημιουργεί σύγχυση. Η εφαρμογή Webex Meetings είναι ιδεατή αλλά  απαιτεί υποδομές από μαθητές και εκπαιδευτικούς, απαιτεί γνώση και επιμόρφωση  στη ΣΥΧΡΟΝΗ εξ αποστάσεως διδασκαλία , γιατί θα γίνεται κανονικό μάθημα  διαδικτυκά.

ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ (σε πρώτη φάση)

Α) Εργασίες στα e-mails

Β) Χρήση πλατφόρμας e-me

Τα βήματα είναι:

1. Κυριακή 22/3: Οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων στέλνουν emails στους γονείς για πρώτη  επαφή και επιβεβαίωση. (Η Παναγιώτα Παπανικολάου θα στείλει σχετικό κείμενο  σε όλους τους εκπαιδευτικούς για προώθηση)

2. Δευτέρα 23/3: Οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων στέλνουν εργασίες.

3. Εν τω μεταξύ ξεκινήστε  την  εγγραφή σας (εκπαιδευτικοί) στο Π.Σ.Δ.

4. Δημιουργία ψηφιακών τάξεων στο e-me (Ο Κώστας  Χρυσανθακόπουλος θα στείλει οδηγίες πως γίνεται η εγγραφή και δημιουργία, έχει ήδη δημιουργήσει τις δικές του τάξεις)

5. Πέμπτη 26/3: ΟΛΟΙ οι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων στέλνουν εργασίες στα e-mails

6. Ενημερώνουμε τους γονείς  για την εγγραφή τους στο Π.Σ.Δ.και τους δίνουμε τον  Α.Μ. ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ να εγγραφούν. O A.M. σας έχει σταλεί στις καταστάσεις με e-mail s. ( Η Νίκη Σακαρέλη θα επιμεληθεί  οδηγίες  προς τους γονείς για εγγραφή, που θα προωθήσετε)

7.  Σιγά σιγά προσκαλούμε τους μαθητές στην ψηφιακή τάξη που δημιουργήσαμε

8. Ανεβάζουμε εργασίες στην ψηφιακή  τάξη

Υ.Γ. Επειδή πολύ δύσκολα θα εγγραφούν όλοι οι μαθητές στο Π.Σ.Δ. συνεχίζουμε να στέλνουμε 2-3 εργασίες την εβδομάδα. Δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή στη διαχείριση προσωπικών δεδομένων.

ΥΠΟΜΟΝΗ ? ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Γιάννης Χριστόπουλος