1821 μέτρα σε 200”

14 Jun
0 comment

Την Τρίτη 7/06/2021 καταθέσαμε το βίντεο της συμμετοχής μας στον περιφερειακό εκπαιδευτικό  διαγωνισμό με τίτλο «1821 μέτρα σε 200΄΄», τον οποίο συνδιοργάνωσαν η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Πελοποννήσου (ΠΕ.Κ.Ε.Σ), οι Υπεύθυνοι  Φυσικής Αγωγής και Σχολικού Αθλητισμού (Υ.Φ.Α.ΣΧ.Α.) Πελοποννήσου και τελεί υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Πελοποννήσου, στο πλαίσιο εορτασμού της επετείου των διακοσίων χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση. Στο διαγωνισμό συμμετείχε το τμήμα ΣΤ2 με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς τις Δωροθέα Λαμπρίδη, Βασιλική Μάλαμα και Παναγιώτα Παπανικολάου.

Για τη δημιουργία του βίντεο 200΄΄, διανύσαμε μια διαδρομή 1989 μέτρων (έπρεπε να διανυθεί μια διαδρομή 1821-2021 μέτρα)  κατά την οποία περάσαμε από δρόμους σχετικούς με την ελληνική επανάσταση και πιο συγκεκριμένα με τους αγώνες και τους αγωνιστές στη θάλασσα, ζωγραφίσαμε ήρωες του 21 και φτιάξαμε κολάζ και χορέψαμε μπροστά στο άγαλμα του ναύτη στο λιμάνι στη Ναυαρίνου, μπροστά στο λιμεναρχείο και στην εκκλησία της Ανάληψης.

Μπορείτε να δείτε το βίντεο της συμμετοχής μας, καθώς και τα βίντεο όλων των σχολείων της Πελοποννήσου που συμμετείχαν στο διαγωνισμό στην ιστοσελίδα

Leave your thought