Ενημέρωση γονέων και εκπαιδευτικών

15 Mar
0 comment

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί και γονείς,

Καλημέρα ! Χρόνια πολλά ! Καλή Σαρακοστή σε όλες και όλους!

Μετά την ανακοίνωση των νέων μέτρων για την αντιμετώπιση των συνεπειών του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19,  από την Τρίτη 16.03.2021 και  για 2 εβδομάδες , ελπίζω μόνο , αναστέλλεται η  λειτουργία του  σχολείου μας  και οι εκπαιδευτικοί  παρέχουν σύγχρονη εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση καλύπτοντας τη διδακτέα ύλη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Το πρόγραμμα παραμένει το ίδιο με του Νοεμβρίου και σε ό,τι αφορά τα μαθήματα και τις ώρες διδασκαλίας, απόγευμα 5 διδακτικές ώρες από τις 2:10 έως 5: 20 μ.μ. . Σε όσους μαθητές είναι αδύνατη η συμμετοχή οι εκπαιδευτικοί  θα στέλνουν εργασίες και ενημέρωση με όποιο πρόσφορο τρόπο. (e–me ,  e-class  ή  e-mails).

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΟΥΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ

Οι εκπαιδευτικοί της παράλληλης στήριξης, της τάξης ένταξης καθώς και η ψυχολόγος και η κοινωνική λειτουργός διαμορφώνουν αντίστοιχο πρόγραμμα επικοινωνίας και  εκπαίδευσης  με τους μαθητές σε συνεργασία με τους γονείς.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Καθημερινά και σε διαφορετική ώρα ο/η δάσκαλος/α  του κάθε τμήματος θα παίρνει απουσίες και θα τις καταγράφει στο ΦΥΛΛΟ ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ – ΕΠΙΔΟΣΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ

Οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων ελέγχουν  τη βαθμολογία των Γ-Δ-Ε-ΣT τάξεων στο myschool ώστε την  Πέμπτη 18/03/2021 να την αποστείλουμε  ηλεκτρονικά στα emails των γονέων. Οι εκπαιδευτικοί των Α και Β τάξεων ας επιλέξουν τον τρόπο  ενημέρωσης των γονέων για την πρόοδο των μαθητών. (τηλεδιάσκεψη – emails – τηλέφωνο).

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Oi εκπαιδευτικοί θα στείλουν στους γονείς το  προηγούμενο πρόγραμμα των μαθημάτων της εξ αποστάσεως σύγχρονης εκπαίδευσης του Νοεμβρίου , επικαιροποιημένο ως προς την ημερομηνία και τον ορθό σύνδεσμο των εκπαιδευτικών που κάνουν μάθημα στο τμήμα,  προσοχή στο primary2!!! να περιέχει  https://minedu-primary2.webex.com/meet .. π.χ. https://minedu-primary2.webex.com/meet/tketsea. Επίσης οι εκπαιδευτικοί της Ε΄ ας στείλουν τους αντιστοίχους συνδέσμους  των 2 εκπαιδευτικών Γαλλικών στους μαθητές  ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα.

Οι  γονείς την Τρίτη ή Τέταρτη σε ώρα που θα προσδιορίσει ο κάθε εκπαιδευτικός του τμήματος  μπορούν να προσέλθουν  στο σχολείο προκειμένου να πάρουν βιβλία και  προσωπικά τους αντικείμενα – ρούχα, τάπερ μολύβια, κλπ.

Παρακαλώ τους εκπαιδευτικούς ας  φροντίσουν  τα θρανία  και το γραφείο τους  να είναι άδεια προκειμένου να καθαρίσουν οι καθαρίστριες με ηλεκτρική σκούπα πλυσίματος.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων μπορείτε να πάρετε το λάπτοπ  που χρησιμοποιείται στο  διαδραστικό, όσοι/ες έχετε δικό σας, μαζέψτε το λάπτοπ  της τάξης στα ντουλάπια, στο γραφείο εκπαιδευτικών,  προκειμένου μην χαθεί ή το χρειαστούν οι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων. Όποιος/οια επιθυμεί να κάνει μάθημα από το  σχολείο αυτονόητο είναι πως μπορεί να το κάνει.

Επίσης μπορούμε να διαθέσουμε περιορισμένο αριθμό tablet σε μαθητές που έχουν μεγάλη ανάγκη.

ΚΑΝΟΝΕΣ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΤΑΞΗΣ

Παρακαλούμε τους γονείς να φροντίσουν για την τήρηση των κανόνων λειτουργίας της ψηφιακής τάξης.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ

Οι εγγραφές  των μαθητών της Α’ τάξης συνεχίζονται κανονικά καθημερινά έως 19/03 από τις 10:00 έως 13:00.

Για οτιδήποτε προκύψει θα είμαστε σε επικοινωνία.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ, ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟ ΣΕ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΩΠΑ

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Γιάννης Χριστόπουλος